465 entry daha
  • "kaynanayı netmeli
    kaynar kazana atmalı
    yandım gelin dedikçe
    altına odun atmalı"

çukurova yöremizden mevzuya parmak basmış bir mani ile dalalım mevzuya.

bu oğlanı paylaşamama şeysini anlamıyorum. kızı paket yapıp veriyorsun elin adamına, ama oğlana gelince yarısı bende kalsın, sonra da vay efendim gelin beni kaynar kazana attı.

al anam hepsi senin olsun ya, kıyamam
  • ana kız ilişkilerinin kendini gösterdiği bir yer, açık ettiği yer gelin kaynana ilişkileri oluyor. üvey anne de kök deneyimde olsa olsa üvey olur diye algılanan/algılanmış öz anne.
  • düşmanlık olmasa da bir çekişme olduğu bazı ailelerde görülebiliyor. ancak eşler veya birbiri ile akrabalık bağı olan insanlar sevdiği kişilerin sevdiklerini sevdiği kişilerin hatırına severler. onun için düşman olmaya veya çekişmeye hiç gerek yok ve bu durum gerçekten çok ilkel ve abes bir durum.
    aylar sonra edıt : çok gereksiz ve sadece huzur kaçıran bir durum. olmaması gereken cahil işleri
  • rahmetli anneannemin bir lafı vardı: kaynana iyi bir şey olsa adı kaynana olmazdı.

gerçi aynı lafı koca için de kullanırdı.

ve ama dedemle de pek minnoşlardı.

kaynanası da az değilmiş hani; tüm gelinlerin hikayeleri pek fena. (3 erkek çocuğu varmış) harcamış hepsini except my grandmaaa, benimki yer mi yaaaa :))))
  • bunu anana sorsana delikanlı.

evet bir yerde kayınvalidesine düşman bir gelin/damat varsa bilin ki orada o insana rahat vermeyen bir canlı türü ve bunun sümsük oğlu/kızı vardır. kimse kimseye durup dururken düşman olmaz yani değil mi?

o yüzden bu cadıyı sakın hafife almayın, müdahalelerini görmezden gelmeyin, höst diyeceğiniz yeri bilin.
111 entry daha
hesabın var mı? giriş yap