• bu gece almanya’da yaşadığım rezalettir. çok uzatmadan kısa bir özet geçip konuşmaları aşağıya bırakacağım. ailemle beraber annemin ssr göz rahatsızlığı ile ilgili geldiğimiz almanya’da leonidas otele check in için saat 12 gibi gelip odaların henüz hazır olmadığı için bavullarımızı bırakıp daha önceden hotels.com’dan oda başı 140€ ödeme yapmıştık ve şehir vergisi olan 7,32€ ödemeyi yapmıştık. akşam kartlarımızı almaya geldiğimiz zaman bize oda başına 150€ ödeme yapmamız gerektiğini sebebinin sigorta olduğunu söylediler. durumu hotels.com’a aktardığımda konunun onlardan bağımsız olduğunu ve yardımcı olamayacaklarını, başka bir otel bulamayacaklarını başımızın çaresine bakmamızı söyledi. konuşma görüntülerini aşağıya belirtiyorum, şu anda polis çağırdık onları beklerken hızlıca yazdım bu entry’yi hatam olduysa kusura bakmayıngörsel
    görsel
    görsel
    görsel
    görsel
    görsel
    görsel
    görsel
    görsel
    görsel

edit: bazı açıklamalar getireyim dün bazı şeyleri eksik yazmışım acele ile. bir gece kaldık sadece (daha önce aynı şehirde kaldığım otelde yer olmadığından dolayı dün gece burada kalmak zorunda kalmıştım) ve aynı şehirde diğer otelde böyle bir ücret ödememiştim. zaten benim ödemek istememe gibi bir durumum söz konusu değil, sadece önceden bilgi verilse bütçemi ona göre yapabilirdim.

edit2: otel adı leonardo doğru, leonidas’ı yanlış yazmışım.

edit3: tabi ki bir şekilde holiday inn hotels giriş yaptık saat gece 03:30 civarında ama o saatte nakit avans çekmek zorunda kaldım, kızdığım nokta bu zaten, ben bütçeme göre bir sağlık seyahati yapmışım sonuçta ama bana o saatte sokakta kalmam gerektiği bilgisi veriliyor. ve saat gece 12’yi geçtiği için bulunduğum güne başka sitede de rezervasyon yapamıyordum.

edit4: sonrasında bir müşteri temsilcisi ile daha görüştüm otele iade için ulaşamadığını söyledi ve benden 72 saat istedi mail ile bilgi vereceklerini söyledi. ödeme almama durumumda nasıl bir yol izlemem gerekir bilen var mı?

edit4: ingilizcem yeterli fakat anlamadığım şekilde türkçe konuşmamız yeterli olur dediler konuşmanın başında
  • ilginç bir olaymış, sizin zaten muhatabınız hotels.com ve bu noktada ekstra ücret istenmesi garipmiş. son durum ne oldu?
  • biraz daha açıklanması gereken rezalet. bazı oteller kredi kartınıza belli bir miktarda sigorta için bloke koyarlar. siz check out yaptıktan hemen veya birkaç gün sonra ilgili tutar blokeden kalkar. bunun amacı da odada verilebilecek potansiyel zararı karşılamak içindir.
    yani o parayı iade ediyorlar, burada da benzer bir durum mu söz konusu emin olamadığım rezalet. ama önceden bilgi vermeleri gerekirdi tabi.
  • sigortadan kasıt, otellerin neredeyse tüm müşterilere koyduğu geçici bloke ise, pek de rezalet olmayan rezalettir. booking'in sitesinde bunun önceden bildiriliyor olması lazım ama. siteye koymayıp insanlara son dakika süpriz yapamazsınız. insanların kredi kartında o depozitoyu karşılayacak limit kalmamış olabilir gayet de.
  • konudan bağımsız olarak, müşteri temsilcisi yapay zeka gibi geldi bana.
  • hizmet sektörü türkiye dışında çoğu ülkede bok gibi. hele bu avrupalılar. ış cozmezler işine geldiği gibi davranır. müşteriden sigorta bedeli ne amk araç mi kiraliyorsun. gecelik 140 euro da az para değil.
  • hotels.com'un google translate ile türkçe destek verdiğini anlamamı sağlayan rezalet dosyası.

konuşan müşteri destek elemanı robot değil, ama türk de değil. bunlar standart google translate çevirileri.

olaya gelince, dil bilmiyor olmanın sonucunda suser'ın meramını anladığını bile düşünmüyorum temsilcinin. neden oda ücreti 140 euroyken sigorta 150 euro diye soruyor suser, hintli arkadaşımız da "otopark vardır" diye cevap veriyor, sağol kanka.

yaşadığınız sıkıntıyı duyduğuma üzüldüm ama zaten olayda bir yanlışlık var gibi. umarım çağırdığınız polis durumu açıklığa kavuşturmuştur çünkü ben 140 euro oda ücreti olan otelde resepsiyonda ekstra 150 euro sigorta parası talep edildiği gibi bir saçmalık hiç duymadım. ya hotels.com tarafından dolandırıldınız, ya da otel üçkağıtçı.
  • hiçbir zaman hotels yada booking üzerinden rezervasyon yapmam ordan otellere bakıp, oteli kendim arıyorum hem daha indirimli oluyor hemde bire bir otelle muhatap olunca böyle sürprizler yaşanmıyor. ailenizle size geçmiş olsun keşke biraz anlayışlı olsalardı
  • leonidas diye bir otel yok almanya'da sanırım bahsedilen yer leonardo hotel.

uygulama üzerinde otel rezervasyonu yaparken "ek bilgiler, önemli bilgiler" gibi kısımları okumanız gerekir. misal bu otel için booking sayfasında depozit aldığı belirtilmiş. gecelik 50 euro, maksimum 150 euro alınıyormuş. yani arkadaş odayı gecelik 140 eurodan tutmuş anladığım, bir kaç gece kalacaksa 150 euro depozit talep edebilirler.

arkadaşa hak verdiğim nokta: hotels'e de baktım ama orada depozit açısından bir uyarı görmedim. bu eksikliktir ve kabahat ne otelin ne de müşterinindir. hele ki gold üye düzeyinde konaklamalar yapan biri için hotels ekibi resepsiyona biraz diretse kabul ettirirdi diye düşünüyorum.

annenize çok geçmiş olsun bu arada.
  • ilgilenen cevap yazan herkese çok teşekkür ederim, güncellemeleri belirttim sadece ödeme gelmezse ne yapmam gerektiği hakkında bilgilendirebilecek biri olursa çok sevinirim
hesabın var mı? giriş yap