• merhabalar, ben ali babacan sorularınızı bekliyorum.

sorularınıza verilmiş yanıtları görmek için şu bağlantıyı kullanabilirsiniz: (bkz: ben ali babacan sorularınızı cevaplıyorum/@ali babacan)

kanıt

edit: sorularınız için çok teşekkür ederim keşke daha çok vaktimiz olsaydı.

not: soru cevap etkinliğini ekşi sözlük android & ios uygulamalarından ve mobil/web tarayıcınızdan takip edebilirsiniz.
  • ekşi sözlük'e hoş geldiniz. zor soracağım peşin peşin uyarayım.

4 dönem akp millet vekili, 5 yılı erdoğan'ın olmak üzere 6 yıl başbakan yardımcısı, 9 yıl da bakan olarak görev aldınız. 13 yıl akp çatısı altında bulunmuş birisiniz. bunlar, bizim "siyasal islamcı" tanımı yapmamız için yeterli.

bugün dahil olduğunuz, muhalefet bloğu seçmeninin, siyasal islamcı olmadığınıza inanmak, bu ülkeye faydalı olacağınızı düşünmek, size güvenmek ve oy vermek için ne gibi gerekçeleri olduğunu düşünüyorsunuz?

7 yıl ekonominin başında olmuş biri olarak, bugünkü ekonomik enkazda payınız olduğunu düşünüyor musunuz?
  • oy güvenliğini nasıl sağlayacaksınız?
    (bkz: mühürsüz oyların geçerli sayılması)

bir de adayı belirlemek, bu kadar zor mu?

not:
    lütfen, o olmasın.*
    • 200 bin sandığın başına 6'lı masa olarak en az 5'er görevli yerleştireceğiz.

oy kullanılacak 50 bin binaya avukatlar görevlendireceğiz.

sağlam bir bilgi işlem sistemiyle tek bir oyun dahi zayi olmayacağına başladık.

seçim günü hazır olacağız.

hayır çünkü henüz aday belirlemeye başlamadık.

geçiş sürecinin yol haritası oluşturulacak. tek bir seçim beyannamesi yani hükümet programı hazırlanacak. arkasından da aday belirlenecek.

sürecin başında ne açıkladıysak aynı sırayla devam ediyoruz. süreç tıkır tıkır işliyor.
  • sığınmacıların gönderilmesi konusundaki tavrınız net değildi, topyekün göndermek uluslararası hukuka aykırı demiştiniz sanırsam, iyi hoş güzel de sığınmacılara(mülteci değil sığınmacı) vatandaşlık verilmesi de hukuka aykırı bir durum değil mi? haliyle bu insanların aldığı vatandaşlık hukuk dışı olduğu için bunların vatandaşlıklarının iptal edilmesi gerekmiyor mu? suriye'de savaş da bitti, haliyle sığınmacı statülerinin de ellerinden alınması gerekmiyor mu? bir de hangi şampuanı kullanıyorsunuz?
    • türkiye'de geçici sığınmacı statüsü altındakilerin vatandaşlığa başvuru hakkı yok.

ancak cumhurbaşkanının keyfine göre istediğini vatandaş yapma yetkisi var.

türkiye'deki süreç cumhurbaşkanının bu yetkisini kullanmasıyla işliyor.

bu yanlış. biz bunu sığınmacılarla ilgili eylem planımızda söyledik.

istisnai vatandaşlık yetkisinin gerçekten istisnai kullanılması lazım her önüne geleni vatandaş yapmamaları lazım.

sığınmacıların geri dönüşü, uluslararası hukuk ve insanlık değerleri çerçevesinde planlı programlı yapılması gereken bir iştir.

şampuanımın markasını inanın bilmiyorum eşim ne koyuyorsa onu kullanıyorum ama markalar sürekli değişiyor. :)
  • sayın babacan hoş geldiniz. soru sormayacağım. bir vatandaş olarak sadece sesimi duyurmak istiyorum. aylardır cumhurbaşkanı adayına 6’lı masanın karar vereceği söyleniyor. malum olduğu üzere kemal bey de adaylık konusunda oldukça istekli. biz, yıllardır bu seçimi bekliyoruz, umut ediyoruz, sabırsızlıkla önümüze konacak sandığı bekliyoruz. bu seçim, yanlış aday seçimi yüzünden kaybedilirse bunun vebali sizin ve masadaki diğer liderlerin üzerinedir. 74 yaşında birisinin kişisel koltuk hırsı yüzünden ne bu ülkenin ne de milletin 5 yıl daha kaybedecek lüksü yok.

duyun sesimizi lütfen! anketlerde en yüksek oyu alan mansur yavaş veya ekrem imamoğlu’nu aday olarak gösterin. ekşi sözlük gibi çoğunluğu seküler olan bir yerde bile kemal kılıçdaroğlu’nun adaylığı bu kadar istenmiyorken seçimde kazanma ihtimali yoktur. 6’lı masanın geleceğe yönelik planları çok güzel fakat seçimi kazanamadıktan sonra o planların bir önemi kalmıyor.
  • ali bey hoş geldiniz. altılı masanın aday belirleme sürecinde her parti adaylarını getirip tek toplantıda karar mı verilecek, yoksa adaylar belirlenip anket sonucuna göre mi karar alınacak?
    • bu süreç türkiye'de ilk defa işleyecek bir süreç olarak tabii ki anketlere bakacağız ama anketler her şey değil.

biz teşkilatlarımızın genel merkez kurullarımızın görüşünü alacağız.

arkasından masadaki diğer partilerle oturup karşılıklı olarak istişare etmeye başlayacağız.

ama önce seçim beyannamesi, önce geçiş sürecinin yol haritası.
  • 6 li masada aday çıkarma konusunda anlaşmazlıklar var mı?
  • cevap vermezsiniz ama ben yine de sorayım: akp ile iktidara geldiğinizde ilk işlerinizden biri, "nereden buldun yasası"nı yürürlükten kaldırmak oldu. bu yasanın yürürlükten kaldırılmasını doğru bulmuş muydunuz yoksa etrafınızdakilere bu yapılanın aslında yanlış olduğunu mu fısıldıyordunuz? (akp yıllarca varlık barışı yapmış bir iktidar oldu, bu yüzden "başka yasalar aynı görevi görüyor" falan demeyin lütfen.)
  • ülkenin bu hale gelmesinde başrol oynadığınız için utanıyor musunuz?
    • ben başrol oynamadım bugüne kadar ama bundan sonraki türkiye'nin yönetilmesiyle ilgili başrollerden birine talibim.

ben hükümetteyken, hem ekonomide hem dış politikada güzel şeyler oldu, kötü şeyler de oldu ama güzel şeyler daha çok oldu.
  • ali bey hoş geldiniz? tarikat ve cemaatlerin yurt benzeri yapılanmaları ile ilgili çözüm öneriniz nedir? bir daha enes kara gibi kardeşlerimizi kaybetmek istemiyoruz çünkü.
    • evet biz de asla bu acı olayların tekrarını veya benzerlerini istemeyiz.

devletin bir yandan örgütlenme özgürlüğünü açık tutarken diğer yandan da denetleme ve düzenleme görevini düzgün bir şekilde yapması lazım.
hesabın var mı? giriş yap