• --- spoiler ---

halkımız da doğal olarak kendilerini 'ramazan ayında alkol almayın' şeklinde uyarıyor. ben oradaydım gayet kibar bir şekilde uyarıldılar.

--- spoiler ---

hangi yasada, kanunda var bu uyarı hakkı? orucunu kendin için tutuyorsun, başkasından sanane? gidip başkasının yediği içtiği üzerinden uyarmaya kaba ya da kibar hakkın yok. kendi değer yargıların üzerinden başkasına kural koyamaz, uyarıda bulunamazsın. ortada 'kamu düzeni'ni bozduğunu düşündüğün bir durumun olduğuna inanıyorsan en fazla gerekli yerlere haber verebilirsin, insanlara saldıramazsın. o yüzden dalyaraklık yapmayın.
  • böyle haberleri gördükçe eskişehir'in değerini bir kere daha anlıyorum. tanrım canım eskişehir'i böyle yobaz canlı türlerinden korusun amin
  • oğlum size ne lan millet içiyorsa. ne bağnaz kafalılarsınız. ramazan ayında tövbe edip geri kalan 11 ayda yemediğiniz bok kalmıyor, allahı mı kandırıyorsunuz. isteyen içsin, isteyen orucunu tutsun. dinin sizin korumanıza ihtiyacı yok, bi sıyrılın şu kafadan artık.
  • ne zamandan beri alkol içeni uyarmak normal bir şey? birde doğal olarak demiş.
    alkol 12 ay yasak, hep yasak ama siyasal islam sanki sadece ramazanda yasakmış algısı üretiyor cünkü alkol en büyük vergi kalemlerinden biri. hep yasak olsun deseler vergi gidecek. demeseler islama aykırı. kendi kafalarında orta yol bulmuşlar.
  • çocukların yaptıkları saygısızlık mıdır?

evet, sonuçta herkesin bildiği ve toplumun dinamiklerinin etkilendiği bir süreç ramazan. orta yerde alkol almamak şık bir davranış olur.

amaaa...

kimsenin özgürlüğünü kısıtlıyorlar mı? hayır. kimseye bir zarar veriyorlar mı, yine hayır. en fazla etiık bir kusurdan bahsedebiliriz.

peki halkın yaptığı nedir?

vandalizmdir. yaşam tarzına ve özgürlüğe müdahaledir. hatta zorbalıktır. bu durumda halkın yapabileceği en fazla şey içlerinden bu çocukları ayıplayıp bu nesil nereye gidiyor diye söylene söylene işlerine gitmeleridir. ötesi tecavüzdür.

polis konusuna ben girmeyeyim.
  • taşkınlık yapmadığı müddetçe, adabıyla içtiği müddetçe alkol alana müdahale yanlıştır. başkasının özgürlük alanına müdahaledir. konunun ramazanla da ilgisi yok.
  • ramazan ayında da dışarıda içmeyiverin be kardeşim. her insanın hassas olduğu değerler vardır. inanca saygı, oruçlu insanın karşısına geçip alkol almak değildir. yapma işte. en azından şu ayda otur evinde iç, mekanda iç. "alkol alıyorum beeğn ya, size ne" olmaz abi, olmaz. modern birey, çağdaş düşünce bu değil.

şahsen, bu insanların, ne kendilerine ne çevrelerine herhangi bir fayda sağlayabilecegini düşünmüyorum.
  • herkesin herkese saygılı olması gerektiğini düşünüyorum. şehrin merkezinde içmenin saçma olduğunu düşünüyorum çünkü izmit'i bilenler orada normal zamanda da içen olmadığını bilir. dün mesela izmit sahilde şaşırdığım bir şekilde bira içenleri gördüm, gayet normaldi ve kimse kimseye karışmıyordu. çünkü normalinde de eline birasını alıp insanlar sahilde içiyorlar. yürüyüş yolunda bilerek olay çıksın diye yapıldığını düşündüğüm eylem.
  • (bkz: alkol almak) kadar tiksinc bir laf yok, diyecekseniz adam gibi icki icmek diyebilirsiniz.

t: maasi verdigimiz vergi ile odenen polisin, fahis vergisini odeyip satin aldigi ickiyi tuketme ozgurlugunu kullanan vatandasa saldirmasi ve cevredeki hayvanlarin bunu alkislamasi durumu.
  • polisin ve halkın yaşam tarzına müdahalesidir. yasal bir madde ise isteyen istediği gibi istediği yerde yer içer. başkalarına da zarar vermedikleri müddetçe kimse müdahale edemez. 11 ay yemedikleri nane kalmayanlar, 1 ay boyunca peygamber kesiliyorlar başımıza!
hesabın var mı? giriş yap