• ibb başkanı ekrem imamoğlu tarafından açıklanan halk ekmek gerçeği.

2,15 tl maliyeti olan ekmeğin 1,25 tl'ye satılması gerçekten sürdürülebilir değil. ibb bu direnci daha ne kadar yürütebilir, maliyetlerin yükselişini vatandaşa yansıtmama çabasını ne kadar süre ayakta tutabilir bilemiyorum.

ancak şöyle bir gerçek var. hiçbir yöneticinin başında bulunduğu kurumu zarar ettirme lüksü yok. 5018 sayılı kamu mali yönetimi ve kontrol kanunu bu konuları düzenler. kamu zararı olarak nitelendirir.

sosyal devlet anlayışının gereği olarak hükümetin ekmek, süt, yumurta, peynir, yoğurt gibi temel gıda ürünlerinde (özellikle çocukların beslenmesi için elzem olan kalemlerde) üreticilere destek olması beklenir.

ekrem imamoğlu risk almaktadır. bu riskin yaratabileceği olası sıkıntıları bir şekilde göze almaktadır herhalde. vatandaşın ekmekten başka ihtiyaçları da var. bu anlayış ekmekle sınırlı olmamalıdır.

akp - chp çekişirken aslında kimsenin umurunda olmayan sıkıntılar, vatandaşın parasıyla kafaya göre yapılan jestler, kendi lüksünden zerre ödün vermeyen yapılanmalar, audi a8'den aşağısı kurtarmayan makam otoları derken ne kamu kaldı ne mali kontrol…

baktın hesap tutmuyor yapıştır vatandaşa.

emin olun maliyetinin altında satılan, pahalıya alınan/yaptırılan her kamu yatırımı bize zam, vergi zart zurt olarak geri dönüyor. bu işlere çok duygusal yaklaşmadan gerçek bir mali disiplin lazım çok acil.

not: ilk defa başlık açıyorum. başlık metninde virgül çalışmıyormuş. nokta koymak da yazım kuralları gereği yanlış. yönetim 2 ile 15'in 1 ile 25'in arasına birer nokta atarsa çok iyi olur valla :)

ek not: ilk açtığım başlığın bu kadar ilgi görmesi beni çok mutlu etti. düşüncemi destekleyen, karşı çıkan, bi siktirgit amk şimdiye kadar aklın nerdeydi, ne diyosun lan sen değişik vs. diyen herkese çok teşekkürler :)
  • ibb maliyeti 2,15 tl olan ekmeği 1,25 tl'den satınca ekmek başına 90 kuruştan batacak mı? belki batar, ama…

ibb'yi ayakta tutan güç ekmeğin piyasa fiyatına satılması ile mi elde ediliyor?

ekmek, insan hayatındaki en temel gıda maddelerinden bir tanesi. neredeyse her eve giriyor ancak insanlar artık ekmek almakta zorlanıyor. belediye de bu konuda bu şekilde destek sağlamaya çalışıyor.

şimdi olay şu; ibb'nin altında, ibb'ye bağlı ve ibb tarafından denetlenen çok fazla şirket var. ibb kendisi de para kazanıyor. değer üretiyor. ekmeği üretim maliyeti altına satıyor diye hemen zarar ediyor damgası vurmak ahmaklık. başka yerden kazandığı para, buradaki zararı kompanse edebiliyorsa hiçbir sıkıntı yok. tabi, toplam girdi çıktıyı bilemem, belki genelde bi zarar durumu da olabilir. söylemek istediğim şey şu, belediye isterse ve gücü buna yetiyorsa ekmeği ücretsiz de verir. ankara örneğine bakın. belediye gücünü oluşturdu, kırsal kalkınmayı da destekleyebiliyor, çiftçiye tohum desteğinde de bulunabiliyor, aşağı yukarı 250bin aileye aylık 100'er liralık et desteğinde de bulunabiliyor. parasını kazanıyor ve parasını kendi sınırları içinde yaşayan insanlara destek olarak harcamak istiyor.

ekonomisini ayarlayabildiği ve vatandaşın sırtına yük yapmadığı sürece belediyenin bu hakkı var. o aşamaya gelince hesabını biz de sorarız. bırakın yapsınlar, halkın yanında olan her belediyeyi severiz.

edit: ekrem imamoğlu babamın oğlu değil, olsa da bi' şey değişmez. yukarıya uzun bi' tanım yazdık, açık kapılar da bıraktım. derdimi anlamanız için daha ne kadar açık olayım. biraz da siz yukarıya gelmeye gayret gösterin. okuduğumu anlamaya çalışın. (editi genele yazmış gibi olsam da anlamayanlar için yazıyorum. al işte, bu da kapı)
  • e ona bakarsan sosyal yardımlar da zarar ettiriyor. komple sosyal yardımlar kesilsin o zaman. yamulmuyorsam türkiye genelinde 7 milyon civarı kişi devletten sosyal yardım alıyor.
  • birazdan "ibb ihtiyaç sahiplerine kart versin, onlar da fırından ekmeğini alsın" diyecekler. siper alın :)
  • başlığı açan arkadaş gayet haklı. 90 kuruşla ibb mi batacakmış denemez, bu bir başlangıçtır. herhangi bir kamu kurumu kafasına göre zararına satış yaparsa diğerleri de yapar. bu normal değil, bu para bir yerden çıkar eninde sonunda. komünizmle mi yönetiliyoruz biz ? sosyal devlet halka bir şeyleri zararına satmak mıdır ? ekmekten zarar eden, sosyal yardımlardan bütçe harcayan bir devlet başka yerden vergiyle destekler kendini olan yine herkese olur. kapitalist ekonomi kurallarını uuguluyorsak ona göre davranalım. aç kalan da kendi kararlarını sorgulasın.

ya da komple komünizme geçelim, ne yaptığımız belli olsun. biz ne kapitalistiz ne komünist. her birey verdiği kararın sonuçlarını çekmekle yükümlüdür. düşünsenize öteki tarafa gittiniz yargılanıyorsunuz siz tertemiz insansınız günahınız yok iyi bir hayat yaşamışsınız, öteki herif tecavüzcü sapık hırsız, çok yanmasın cehennnemde diye günalarının birazını diğerleriyle paylaştırıyorlar siz de durduk yere cehenneme gidiyorsunuz. böyle saçma şey olmaz kardeşim.
  • nerde duymuştum , okudum , kim söyledi bilmiyorum ama , almanya’nın belediyelerinin temel görevi halkına ucuz ekmek bira ve ulaşım sağlamak . yani maliyet hesabı yapılmaz. gereksirse bedava verir . hani bunlar yüzünden akp den chp ye geçtik ya ! ondan !
  • millet ucuza ekmek yesin diye ibb tarafından yapılan fakat buna değmeyen fedakarlık.
    ibb'nin acilen halk ekmek fiyatlarını 2 tl seviyesine çekmesi gerek. bu kadar zararı karşılamak uzun vadede ciddi yük bindirir bütçeye. ayrıca halk ekmek alan kesimin kafadan % 70'i zaten ibb'ye sövüyor. yani belediye olarak yaptığın bu fedakarlığı gören bir kesim yok.
  • belediye için zor ve sürdürülebilir olmayan bir durum.

ama şu siyasi ortamda ekmeğe, hele gele "halk ekmek"e zam yapmak göt ister, akp'liler ibb yöntemine saldırmak için fırsat kolluyorlar sürekli.
  • umarım "90 kuruşa ibb mi batacak" diyen zeka özürlüler herhangi bir şirkette bütçe falan yönetmiyorlardır.

bu sürdürülebilir bir durum değildir ve yakında ister istemez zam yapılacaktır ve çomarlar da "chp zam yapıyor, halk aç aç, hülooğğ" diye çığıracaklardır.

at fava bekle.
hesabın var mı? giriş yap