29157 entry daha
  • her yükseliş gününde olduğu gibi ekşi başlığında yazılan giri sayısının, düşüş günlerinden az olduğu yatırım aracı.

seans açılalı 1 saat olmasına rağmen ilk giri an itibariyle budur.
  • borsada parayı ölüler kazanır hisse soracaksanız toprak misali alın ege endüstri unutun gitsin.
  • ışık ökte gibi birini 4-5 yıldır takip eden, biraz da sabırlı olan yatırımcının borsa sayesinde dolar bazlı yüksek kazançlar elde etmemesi imkansızdı

4 yıl önce oluşturduğum portföy

migros 5 dolar bugün 14 dolar
    odas 0.19 dolar bugün 0.3 dolar
    kardemird 0.35 dolar bugün 0.82 dolar
    tcell 1.70 dolar bugün 2.51 dolar
    pegasus 7 dolar bugün 32 dolar
    şişe 0.66 dolar bugün 1.58 dolar

o günden bugüne çok hisse değiştirdim, çok kar realizasyonu yaptım, borsayı öğrenmeye temel analiz konusunda kendimi geliştirmeye çalıştım. en önemlisi kendime finansal özgürlük hedefi koydum.

bugün halka arzlar hariç böyle bir portföyüm var (altın ve gümüş fonlarını portföyü koruma ve yedek akçe amaçlı tutuyorum) örneğin son eklemem yerel seçimler sonrası 9 lira altına düşen ekgyo oldu. şirketler haber odaklı düşer yükselir fakat kar eden, büyümeye çalışan şirketler mutlaka hedefine yürür. burada trene hareket anında atlamaya gerek yok, mutlaka trenin durduğu, hatta arıza yaptığı, hatta bu trene artık binilmez denen bir dönem olacaktır. *

edit: imla
  • bugün xsant'ın %2 + olduğu yer antalya ve turizm konjonktüründe şu an, dünyada bizi etkileyen rusya ve ukrayna iso ve filistin savaşı olmasa şu an en az %5 + devam ederdi bu piyasayla.

bir savaş bir korona turizmin içinden geçecek 2 konu, şu an onun sancıları var spot piyasada da.
  • birikimimi tüpraş ve koç holding hisselerinde tutmaktayım. umarım nakit lazım olmaz da yıl sonunu görürüm.
  • carrefoursa seni allaha havale ediyorum
  • endeksin 6000'e düşmesini bekleyen cinyıs arkadaşlar acaba son stopaj kararı sonrasında neler düşünüyorlar, keşke bizlerle paylaşsalar da neşelens... bilgilensek biraz.

tanım: kısa kodu bist olan yerli borsamız.
  • enflasyonun %100 olduğu ortamda tek seferde değil düzenli alın diye tavsiyeler verilen borsa. enflasyon %2 bile olsa tek seferde parayı basmak (lump sum investment) düzenli alıma (dollar cost averaging) göre daha fazla getiri veriyor tarihsel olarak.
  • tanım: yatırımı bilenler için güzel bir yatırım aracı.
    son günlerde rekorlar kırılırken yine herkes koşa koşa geliyor. oysaki insanlar borsadan kaçarken fiyatlar dipteyken girmek gerekirdi. yine de bazı önerilerim olacak, naçizane
  • ben ara ara borsa istanbul'da hisselerin ekran görüntüsünü alırım, aylar geçer bakarım, aldığım pozisyon, aynı sektörün diğer şirketlerinden nasıl ayrismis diye...

aşağıda 16 mayıs 2023 ekran görüntüsü ve takip ettigim hisseler var...
    görsel

ben enerji teknolojileri ağırlıklı portföy kuruyorum bazılarınız biliyordur... ilgili tarihte ki alfas fiyatı bölünmesiyle 40,8 tl fiyatta...
    nereye dikkat çekeceğim. tabiki aşkım yeotk'e... görüyorsunuz diğerlerinden nasıl pozitif ayrışmış... diğer enerjiler 2x, 1,5x ya da aynı kalmışken #yeotk 4x yapmış...

hatta size şöyle diyim ben ilgili tarihten (mayıs 2023) iki üç ay önce full alfastaydım.. oradan getiriyi sağladık, sonra büyük ağırlıkla yeotk yaptım... nereye geleeceğim? ben o zaman bir arkadaşa alfas aldırmıştım, hisseden iyi kazandığı için hisseye öyle bir aşık oldu, öyle vazgecememezlik yaptı ki, kazandığının çoğunu verdi... benim yeotk ağırlıklı pozisyonum en az 2x fark attı...

bir yere daha gelelim :) piyasada şirket özelinde ucuzluk - hikaye - vizyon ve zamanlama modunu açarsanız daha çok kazanırsınız... bu da tabiki bilgi, tecrübe ve risk alginizla alakali.

ayrıca kendinizi sürekli eleştirin, ben hala küçük hatalar yaptigimda kendimi elestiririm. arkadaşlar der "ya herkes hata yapabilir" iyi de derim ben bunu kabul edersem hatalarim azalmaz, hataları minimuma çekmek isterim... kendimi elestirdikce daha çok güçlenir daha iyi işlemler yaparım... böylece kâr marjim, endeksten, kitleden ve sürüden daha iyi olur...

insanız hata yaparız... aslolan hatalardan ders cikarmak ve piyasaya saygı duymak... piyasaya ne kadar saygı duyarsanız o kadar olgunlaşır, doğruları yapmaya başlarsınız...

mesela sene başından bu yana banka ya da holdinglere biraz pay atmamam büyük hataydı, güçlü tl bu gibi sektörlere çok yarıyor...

fakat bu duruma bankalar holdingler gitti, sıra enerjilere de gelecek" diye bakarsanız yanlış yaparsınız... sıra her zaman bir sektorlere gelir, önemli olan sırası gelen sektörde olmak... kendinizi sürekli eleştirin, kendinizle rekabet edin, iyi stratejiler kurun, kendinizi bu işe adayın başarı gelecektir...

ağlayana, sızlayana, borsa kumardir diyene borsadan ekmek çıkmaz çünkü bakış açısı sorunlu...
11 entry daha
hesabın var mı? giriş yap