• zamaninda bu binanin tepesinden assaya su buyuk 50 binliralardan birakmistim. neden yaptigimi bilmiyorum, icgudusel birsey sanirim??? tukurecektim once olmadi ruzgar felan vardi, karanlik,metal bir korkulugun icindeydik ki tukurugumu rahatca gormeme engel, ondan oldu sanirim dedim ya icgudusel. sonra gotum atti tabii o kadar yuksekten o gulle gibi 50 binlira birinin kafasina duserse allah muhafaza, binadan kendimi disari zor attim sonra ariycaklar tariycaklar binayi bakacaklar pasaporta republic of turkey yazisiyla beraber 50 bin liraya diyecekler turksun dimi?
  • inşaatı 1929'da başlayan büyük buhran ile aynı yıllara denk gelir. bir yandan abd'nin o güne kadarki (ve ikiz kulelerin yıkılmasından sonra bugün de halen new york city'nin) en yüksek binası dikilirken, hemen yakınındaki central park'ta işini ve evini kaybeden insanlar hiç kimseden yardım görmeden kendi kendilerine kurdukları çadırkentlerde yaşama tutunmaya çalışıyorlardı. (bkz: hooverville)
    bu kadar hızlı bitirilebilmesi de elbette amerikalıların "krize rağmen ayaktayız!" mesajı vermek için gaza gelmelerinden değil, krizde zar zor iş bulabilmiş inşaat işçilerinin işlerini kaybetmemek için en kötü şartlarda çalışmaya razı olmalarındandır.
    (bkz: emek sömürüsü)
    bu yönüyle de "kapitalizm neden saçmadır, örneklerle açıklayınız" diye bir soru soracak olsak verilebilecek en güzel örneklerden biri olacaktır.
  • 11 eylüldeki saldırılar yüzünden bugünlerde birçok şirketin ofislerini buradan başka yerlere taşıdığı new york'un en yüksek binası. (1973-2001) tarihleri arasında 3. en yüksek bina idi. new york'ta 102 katlı bu bina, 1 mayıs 1931 tarihinde açıldı. 3 bin kişilik bir inşaat ekibinin 1 yıl 45 günlük bir çalışma ile tamamladığı binanın 381 metre olan yüksekliği, 1950'de eklenen tv anteni direğiyle 448.6 metreye yükseldi. 1954'e dek, dünyanın en yüksek binası olma özelliğini korudu.
  • 102 katlı olup, 1576 merdiven basamağına sahip binadır. ben böyle sayılara takılırım. mesela bugüne kadar 35 kişi atlayarak intihar etmiş. 6550 pencere 73 tane asansörü var.

bunları yazarken aklıma şimdi how i met your mother'dan ted'in ilk sezonlarda bi bölümde robin'in kız kardeşini gezdirmek için sürekli empire state building fun fact diyerek sürekli bir bilgi vermesi geldi.

ayrıca bir gün 53. katta yağmur yağdığı görülmüş ve john adında bir genç cep telefonuyla 99. kattaki arkadaşı lisa'yı arayıp " ben çıkıyorum, yağmur başladı hadi gidelim" demesi üzerine lisa, " ne yağmuru burda lapa lapa kar yağıyor" demiştir.
    true story
  • buradan atlayan bir insan bir noktadan sonra ivme kazanmayı bırakır. hızı sabitlenir çünkü ulaşabileceği en yüksek hıza ulaşmıştır. yani yere çakıldığınızda ulaşabileceğiniz en yüksek hızdasınızdır. dünyada bu yüksekliği sağlayan ilk binadır.
  • empire state her gece farkli bir renkte isildar ve her zaman bir anlami vardir. sevgililer gunu pembe, dunya baris gunu mavi vs.

bu sene ise tarihinde ilk defa ramazan bayrami dolayisiyla cuma'dan pazar gunune yesil renkte yanacaktir.
  • tepesinde demir tellerin bagli oldugu duvarin uzerindeki "ismail, yasar, kenan" yazisiyla beni gulumsetmis gorkemli bina.
  • 11 eylul yarattigi korku ve guvenlik onlemlerinin isyerlerini olumsuz etkilemesi nedeniyle bos ofis sayisinin hergun artmasi neticesinde empty state building diye anilmaya baslanmis gokdelen.
  • gozetleme katina cikisin buyukler icin $14 oldugu, e ve s harfleri* ile olusturulmus sembolunun emekli sandigininkine cok benzeyen bina.

gokdelenin degisik katlarinda sinir testlerine tutuldugunuz 2.5 saate varan kuyruklarda beklememek icin $16* daha fazla para verilmesi bina gorevlilerince tavsiye edilen yapi. (2.5 saatin icine sadece cikistaki kuyruk dahil edilmis, inisteki kuyruk dahil edilmemistir)

muazzam talep karsisinda once taliplileri kuyruga sok sonra da kuyruga girmeme imkanini kuyrugun sonundaki manzarayi gosterme hizmeti icin talep ettigin paradan daha fazlasina sat.
    hizmet sektorunun fiyatlandirma acisindan kapitalist sistemde geldigi son noktanin yuzlerce katli temsilcisi.
  • binanın umursamaz ve biz neler gördük geçirdik aslanım pozu;

http://imgur.com/61zhskk
hesabın var mı? giriş yap