• türkiye'de şeriat ve dine dayalı siyaset her zaman var.
    yrp'nin de başarısına sevinen seküler ekşi sözlük yazarlarının tekrar düşünmesini tavsiye ediyorum.

bu zihniyetin en koyusunun içinde hayatım geçti.
    olur da kazara iktidara gelirlerse öyle şeyler görürsünüz ki tayyip filan mumla ararsınız.

rahmetli babası iyi bir siyasetçiydi, akp'ye göre daha milli idi ancak şevki yılmaz, hasan hüseyin ceylan filan hep buralardan geldi.
    bunların her rezilliğine şahit olmaya yaşımız yetti.

1990'larda bunlara dur diyecek bir ordu vardı, bugün o da tartışılır
    o zamanları hep yaşadık, atatürk'e veled-i zina diyen hasan mezarcı zamanında bunların vekiliydi.
    madımak'ta insanlar yakılırken dışarıda şeriat diye millet galeyana geliyordu.

karakterini bilmem ama, siyasetine sempati duyulmaması gereken bir kişidir.
  • rte sanıldığının aksine esas mücadelesini chp'ye karşı değil kendisi ile aynı siyasi yelpazede olanlara karşı verir. çünkü türkiye'de muhafazakar sağ seçmen sayısı cumhuriyetçi seküler seçmen sayısının iki katıdır. eğer bütün seçmeni ayrık bir partide değil kendi çatısı altında toplayabilirse çiklet çiğneye çiğneye seçimi kazanır. o yüzden geçen seçimde millet piro piro derken bu kadar rahattı ve rahat kazandı.

geçmiş liderlere bakalım.

erkan mumcu, anap: partisine aldı. önce milli eğitim sonra kültür bakanı yaptı. tesirsiz hale gelince bıraktı. anap' a döndü, dyp ile birleşemedi. silindi gitti.

numan kurtulmuş, has parti: parti olarak harun gibi gelip karun gibi giden akp'ye katıldı. genel başkan yardımcılığını meclis başkanlığı görevi takip etti. hala akparti'de.

muhsin yazıcıoğlu, bbp: asla akp'ye katılacak biri değildi. fetö'nün fetö olduğu zamanlarda enteresan bir helikopter kazasında öldü. hem kaza, hem sonrası çok ilginç olaylar barındırır. yerine gelen tabi ki ittifakta. adını hatırlayamadım, şimdi bakamam.

süleyman soylu, dyp: erkan mumcu vol 2.. akparti'ye katıldı. sonra içişleri bakanı oldu. adı suçla anılıp, kendine taban yapmaya çalıştığı fark edilip, damatlarla papaz da olunca fişi çekildi. operasyon için seçim beklendi. takımdan ayrı düz koşu yapmakla meşgul.

devlet bahçeli, mhp: 2016'e kadar yerden yere vurduğu, meydanlardan söylemediği laf kalmadığı akp ile ittifak yapmanın muhalefetten çok daha karlı olduğunu fark edince türk siyasi tarihinin en keskin dönüşlerinden birini dosta düşmana göstererek yılmaz bir rte ve akp destekçisi oldu. öyle ki ona başkanlık sistemini ve padişah yetkili cumhurbaşkanlığını sunan adamdır. tabi bunda meral akşener'in az kalsın koltuğundan edeceği 2016 kurultayının ve akabinde ayrılıkçıların (iyi parti) partisini zayıflatması, ayrıca kk'dan bir cacık olmayacağını anlaması da büyük sebep oldu.

ali babacan ve stratejik davutoğlu: akp'den ayrılmaları kayda değer bir kayıp yaratmayınca rte'den selam bile alamadılar.

sinan oğan: anlatmaya gerek yok. bir villa bir arsa.

meral akşener, iyi parti: kurduğu parti her ne kadar sağ tandanslı olsa da oy havuzu chp ile ortak olunca rte bunlarla hiç elleşmedi. devlet bahçeli'nin 2016 da fark ettiğini 2023 de fark edince geç kalmış oldu. şimdi hür ve müstakil takılsa da sağ seçmene şirinlik olsun diye chp'ye giydiriyor. yalnız iş işten biraz geçti. meral mommy emekliliğe, parti siyaset çöplüğüne adım adım yaklaşıyor.

ve fatih erbakan, yeniden refah: haleflerinden farkı var. öncelikle tayyip erdoğan'ın hocasının oğlu. bunun psikolojisi ayrı.. ardından da kuruluşu akp'nin daha zayıf olup sağ seçmenlerden bir kısmının akp'ye alternatif baktığı bir döneme geldi. bu durum elini güçlendirip fatih erbakan'a halef değil selef olabilir miyim? duygusunu aşılıyor. ilk başta tam güçlenmediğini düşünecek ki 2023 seçimlerinde ittifaka katıldı ama üye sayısı 500bin'e yaklaşınca görüyoruz ki buna kolay kolay yanaşmıyor. tabi hemen hemen bütün siyasiler gibi akp'nin medyası ve sosyal medya kurşun askerleri tarafından rte ile birlikteyse makbul mübarek, değilse chp'nin ekmeğine su taşıyan fetö, metö, adnan, madnan ilan ediliyor. bunu göğüsleyip akp'nin medya fabrikası tarafından hipnotize edilen seçmenden oy toplamayı başarırsa türk siyasetine yeni bir alternatif lider olarak katılmış olur.
  • ayağına getirdi. şartlarını sıraladı. ideolojisini ortaya koydu. reklamını yaptı. tabanına ben varım dedi. alabileceğini aldı. verebileceğini vermedi.
  • bu akşam sadece rte'nin problemi ama birkaç sene içinde laik türkiye'nin problemi olacak partinin lideri.
  • bu adamla aynı yaştayım.
    bununla ilgili hatırladığım tek şey "mücahid" babasının başbakan olduğu yıllarda özel üniversitesine üstü açık ferrari ile gidip geliyordu.
    biz o günlerde yemeğin yanında pilav bile almıyorduk. bunlar şimdiki gibi lüks içinde yüzüyordu. bu sahtekarlardan gelecek hayır hiç gelmesin daha iyi.
  • cumhur ittifakının muharrem incesidir. bence tüm anketlerde erbakan diyelim yükseltelim övelim. benim oyum kendisine… lider gibi liderdir
  • seçim sonunda konuşması sırasında "partimizin kadın kolları" değil de "hanım kolları" diyerek namusumuzu kurtarmıştır elhamdülillah. teşekkürler fatih başgan.
  • millet ittifakına muharrem ince kadar sallamayan ve eleştirmeyen radikal islamcı
    bir partinin lideri.

fatih erbakan akp ile ittifaka girmeyerek ülkenin laik, demokratik cumhuriyet rejimini yeniden tesis etmesi noktasında tarihi bir katkıda bulunurken,

muharrem ince ise narsisistik hezayanlarından ötürü ülkenin geleceğini dinci, hilafetçi, şeriatçı cephenin devam etmesine hizmet ediyor.
  • bu arkadaşın kanı sanki yavaş akıyor. bir halsizlik, bir güçsüzlük, bir kansızlık var gibi. bi hareketlen bi kendine gel. kendisini dinlerken de izlerken de yoruluyorum. bir mutsuzluk çöküyor. necmettin erbakan değilsin sen, onun oğlusun. onun yaşlılık dönemi gibi konuşmak onun o dönemleri gibi yürümek zorunda değilsin junior erbakan. benjamin button mısın sen? yaşlı mı doğdun be adam?
  • kendisini kahraman filan ilan etmiyorum.
    ama ittifaka katılmayacağını açıkladığı toplantı türk siyasi tarihindeki yakın dönemde gördüğüm en ters köşe hareketlerden biriydi.
    gün içinde çoğu gazeteci katılacağını tiyo olarak paylaştı.
    herkes katılacaklarını bekliyordu ki trt bile canlı yayına geçti. sonra katılmıyoruz dendi ve trt yayını kesti.
    çok bomba olaydı.
    edit: islamcının omurgası anca bu kadar dik durabildi ahahaha.
hesabın var mı? giriş yap