• insanların ne kadar fırsatçı, ne kadar bencil ve yavşak olduğunu göz önüne serendir!

mağdur olanlara değinmeden önce, bunu bir söyleyeyim dedim. ithalatçı olarak, ben ki öğle saatlerinde uyanan adamın telefonunun sabah 7'den itibaren susturmayan zamlardır.
    duyumunu aldık, üzüldük. mevzuyu sabahın köründe çözememiş, yüklü bir alım yapmış ve teslimatları bu sabah ve yarın olan bir arkadaşımız, satmış ve parasını tahsil etmiş olduğu araçların faturalarını teslimat anında keseceği için, artık uyku mahmurluğu mu deriz ne deriz, aradaki farktan ötürü kendine 800 bin euro gibi bir rakamın girdiğini görüp, altından kalkamayacağını düşünüp intihar etmiş. cenazesi yarın sabah.

ben de sabahtan beri, anlaşmasını yaptığımız ve teslimatını beklediğimiz araç sahipleriyle cebelleşiyorum.
    aradaki az buz bir fark değil. kimisi ''ben peşinatımı verdim, beni anlaştığımız fiyat bağlar'', kimisi ''abi şimdi ne yapacağız'', kimisi de, ''ben malımı alırım kardaş, sıkıyosa verme'' gibi tehditlerle durumu kurtarmaya çalışıyor. duydum ki, bazı ithalatçı arkadaşlar, sözleşmelerini yaparken, herhangibir vergi artışı vs. gibi durumlarda geçersizdir ibaresi koymamış/düşünmemişler. allah onların yardımcısı olsun.

insanlar -haklı olarak- zannediyorlar ki, paralarını ödedikleri araç, o andan itibaren kendilerinindir. herhangibir değişken onları bağlamaz. ama durum tabii ki öyle değil. bizler ithalat sırasında ödemeyi alır, aracı ithal eder, araç ülke sınırlarına girene kadar yurtdışı faturasını ibraz eder, gümrükten geçtiği andan itibaren kendi faturamızı kesmeye hak kazanırız. yani araç ne zaman ki türkiye'de olur, o zaman bizim söz hakkımız doğar, vergilerini hesaplayıp, faturalarını kesebiliriz. bu durumda siparişini geçmiş ve parasını ödemiş, ödememiş herkes mağdur sayılıyor.

bir diğer yandan da, düne kadar araç satın almış olup da beni arayan, ilk başta küfrettiğim güruh var.
    dün €120.000'e aldığı aracı, bugün arayıp da, ''135'e bırakırım aklında olsun'' diye arayan onlarca fırsatçı saolsun yalnız bırakmadılar sabahtan beri. biz de oturmuş, kime nasıl anlatırız bunun bizim elimizde olmayan bir olay olduğunu, bizim de mağdur olduğumuzu vs. diye düşünüyoruz saatlerdir.
  • milleti etkilemez.

ülkenin %50 sini oluşturanların hepsi ötv nin vurduğu kalemlerin sık sık tüketen kesimden değil. yani yapılan hamle zaten giderek daralan orta ve orta-üst kesimi fakirleştirmekten başka birşey değil. ülke artık resmen gelir dengesizliği olarak açıldı. zengin zaten zenginleşiyor fakirin de içtiği araba aldığı yok.

yakında bir de sağlam gelir vergisi çakarlar.

rutkay aziz içerek çıkıyordu di mi? ha bi de finansbank falan. adaletsiz kalkınma derken kafası da zaten bir milyondu, ha?
  • hakkında milliyet.com.tr' den bir okuyucu yorumu.

"vergi borcu namus borcu, ab gibi borç batağına düşüp emperyalist güçlere boyun eğmektense vergi borcumu ödemeye seve seve hazırım. herşey vatan için..yaşasın türk milleti.."

ahahahahhahahahahhahahahhahahahaha hahahhahaha ahahhaha hahahahahhah haha ahahahhaha hahaha ahhahaahhahaah ahah ahaha ah aha hha ah haah ah

amk.
  • eh, biz bu hikayeleri özal döneminden hatırlıyoruz zaten. özal da, kıyı şeridinin ağzına sıçıp, her tarafa yazlık dikilmesine neden olarak ekonomiyi toparlamaya çalışırdı.
    seçimin öncesinden de apaçık görünüyordu, televizyonlarında dönen reklamların büyük kısmının inşaat sektörüne ait olduğu bir ülke pek hayırlı bir sona gitmiyordu zaten.
    bu zam tüy dikmeyecek, önümüzdeki aylarda hükümetimiz bizi tüy manyağına çevirecek zaten.
    ekonomi iyi gidiyor havalarında akp'ye oy veren %50'ye müstahaktır bu, ne halleri varsa görsünler.
  • okuduğum yorumlardan sonra bir kez daha ziyaret etmek durumunda kaldım burayı. yahu niye bir insan artık amacını aşan zamları savunur ki. arkadaş para mı alıyorsunuz ne yapıyorsunuz anlamıyorum, veyahut bu kadar fanatiklik hakikaten sağlığa zarar. oy verdiğim parti yapsın bu zamları küfür etmezsem, adaletsizliklere ses çıkartmazsam yedi düvel götümden siksin beni.

öncelikle söyleyeyim. sigara kullanmam bıraktım, cep telefonuyla pek konuşmam, cep telefonum eskidir yüksek paralar vermeyi gereksiz bulurum kolay taşınılanı tercih ederim, alkol nadiren 2 ayda bir filan kullanırım, arabam yok.

söylenilenleri soru şeklinde alıp cevabını verelim.

- arabada zam sadece 1600 cc'nin üzerinde, zenginler düşünsün, 1600 cc'nin altına vergi zammı yok.

- hadi hoş görelim cevabını verelim. arkadaş bu ani zamlar otomotiv şirketlerinin zararını arttıracak. 1600 cc üzeri arabanın talebini büyük ihtimalle düşürecek. e o zaman otomotiv şirketleri zaten düşük kar marjıyla çalışır, bu zararını nasıl karşılayacak? bildiniz diğer ürünlerine de zararı yansıtacak yani diğer modellerin fiyatları da artacak. ayrıca 1600 cc'ye büyük ihtimalle daha çok talep olacağından şirketler fiyatlarını daha kolay arttıracak.

-türkiye'de insanlar üretmiyor. üretmezsen bu vergiler doğal, öyle herkesin harcı değil iphone, bmw almak.

- direk seni suçlayamam kime oy verdiğini bilmiyoruz. 10 sene oldu arkadaş 10 sene. 10 yılda 15 milyon genç yarattık denir ya hani. o kadar uzun bir süre bu. bir ülkenin sanayi politikası değişmez mi. şu halde cari açığın büyümesi bu hükümetin uyguladığı ultra liberal yabancı sermaye dostu politikalar değil mi. yahu biz buraya yazınca eksilendi şu oldu bu oldu. (bkz: 9 yılın faturası/@vrizas) türkiye asya'dan ara mal ithalatı yapıp birleştirip avrupa'ya satan bir ülke konumunda. ve öyle garip ki ekonomi yavaşlayınca cari açık daralıyor, ekonomi büyüyünce cari açık daha da büyüyor. özal ile başladı bu. 2002'den sonra ise artık tescillendi dediğim gibi yabancı sermaye'ye yapılan kolaylıklarla da desteklendi. keyfini sürerken ekonomi çok iyi, ama işler ciddileşince üretmiyoruz abi, almasın iphone'u pezevenk. o yüzden istedim ki akp kazansın bu seçimleri(ki kazanacağını herkes biliyordu) de efendim chp geldi böyle oldu demesin dedik halk, ceremesini de bu iktidar çeksin dedik.

sinirden başka saçmalıkları da unuttum. hadi fakir garibanı anlıyorum da, sen şuraya yazacak kadar bazı şeyleri görmüş insan, daha çok oy ver kardeşim daha çok. bence zamlar az kalmış. tezek yakarız zaten doğalgaza da zam az yapılmış.
  • boşaltım yaptığımız organımıza cop niyetine itilmiş zamdır.

gg olabilirim ama söylemek istiyorum. madem hepimiz burada şikayetçiyiz. ve bizim gibi şikayetçi olup bu tür platformlarda kendilerini gösteremeyen insanlar var. neden avrupada insanların ayaklandıkları gibi, grev yaptıkları gibi yapmıyoruz ve popomuzun üstünde oturup müzik dinleyip internette gezinmeye devam ediyoruz? kimseyi provoke etmeye çalışmıyorum fakat yapılması gereken belliyken, sessiz kalınmaması gerekirken neden anca parmaklarımızla tuşlara basıp kızgınlığımızı sanal yazılar ve küfürlerle gösteriyoruz ki? %50-60 diye kızıyoruz ama sesimizi çıkarmadıkça o koyunlardan ne farkımız kalıyor ki?
  • sikecem bu zam isini artik. yakinda 100 milyona raki, 20 milyona sigara icecez.
    ayrica nereye gidiyo bu paralar ya? tuvalet kagidindan bile otv (luks) vergisi aliyorlar, tuvalet kagidinin neresi luks? avrupada 60 milyar olan araba burada neredeyse 200 milyara satiliyor. yani is cok komik, turkiye luks bir yer degil, gayet boktan, en iyi semtlerdeki kaldirimlar bile hem kalitesiz hem bazen kirik, polis cagiriyosunuz yarim saatte geliyor, ambulans cagiriyorsunuz 1 saatte geliyor, bi devlet dairesine gidince 2 saatten once bitmiyor isler, bu boktan hizmetlere karsilik avrupadakilerden daha fazla para oduyoruz herseye. ingilteredeki fransadaki taksiler bile buradan daha ucuz. bunlarin hepsi okuz gibi vergiler yuzunden. napiyosunuz bu hayvan gibi vergi paralariyla sevgili hukumet anlamadim ki. siktiniz vatandasi ya.

sirf otv de degil, bir is yeri acsaniz devlet resmen ortak oluyor, tum kazancinizin en az %40 ini aliyor. harac alan mafya bile daha insafli olur be
  • ya cidden kibar falan olamayacağım, bizi kalın yarraklara getiren ötv zamdır.
  • (bkz: allah vergisi)

not: böyle sığ entry mi olur demeyin; şu entry hiçbir işe yaramasa beni bazı prokaryotların, siyanobakterilerin bu dünyadan göçüp gitmiş analarına küfretmekten kurtardı. 10'dan geriye doğru saymamı sağlayarak beni bir yogi beni bir zen beni bir taocu, adeta bir kamasutra eyledi; beni iyi etti.

edit: "telsiz telefon cihazlarındaki ötv yüzde 20'den yüzde 25'e çıkarıldı, maktu vergi 40 liradan 100 liraya çıkarıldı." cümlesindeki %250 (2,5 katı) oranındaki artışı bulunuz; 2010/2011 sezonu tarihli diğer zamlarla birlikte etraflıca irdeleyiniz.

formül: gayriciddi milli hafıza'nın karesi x toplam zam miktarı / anüs çapı + ti*
hesabın var mı? giriş yap