• "türkiye yüzyılı maarif modeli" yeni müfredat taslağı, kamuoyunun görüşüne açıldı

https://www.meb.gov.tr/…usune-acildi/haber/33489/tr

ortaokul türkçe dersi adına ilk bakışta söyleyeceğim, müfredatın hafifletilmesi vaatlerden biriyken; 6. sınıftaki ağır dil bilgisi konularının sanki bir kısmı “hafifletmek” adına 5. sınıfa kaydırılmış. yani ne olmuş: 6. sınıf hafiflemiş, 5. sınıf ağırlaşmış:)

temalara çok yüzeysel baktım ancak; sadece 5. sınıfların bir temasında atatürk'ün adı geçiyor, önceden tüm kademelerin bir teması milli mücadele ve atatürk'tü.

inceledikçe editleyeceğim.
  • adresinden ulasilabilecek ve gorus/oneri bildirilebilecek taslaktir.

edit: moderatorlerden basliktaki "müfradat" kelimesinin "müfredat" olarak duzeltilmesini rica ediyorum.
  • milliyetçi ve atatürkçü bir temele sahip olmadığını bildiğim için benim için çöp hükmündedir. bakmam bile.

edit: müfredat olması gerekiyor başlığın
  • okul öncesi eğitim'de yer alan '' erdem - değer - eylem '' kısmı ile dikkatimi çekmiş ama içeriği ile alakalı bir sıkıntı görmediğim taslak.

inceledikçe editlemek üzere şimdilik entry'nin kenarını kıvıralım bakalım.

edit : inceledim. ortaokullar için ( algıda seçicilik ) konuşmak gerekirse, değişen hiçbir şey yok. bu seçmeli derslerin hepsi zaten vardı ama mesela benim çalıştığım okul için konuşayım, 818 kişilik okulda din temalı seçmeli dersleri seçen öğrenci sayısı 0 ( yazıyla sıfır )

yok dindar nesil, efendime söyleyeyim yerli ve milli derken deist - apateist bir nesil yaldır yaldır geliyor. not alın bunu.
  • zorlamanin olmadigi dinde, zorunlu din dersi barindiran mufredat olmamaliydi.

ama yine olmus.
  • bir şeyi akp yapıyorsa o şeyden hayır gelmez. okumaya, detayları incelemeye değmeyen bir müfredat. amaçlarına ulaşacaklar ve ateist bir nesil yetiştirecekler muhtemelen.
  • keşke bizim zamanımızda böyle olsaydı.
    gelecek nesillerin için devrim yapacak müfredat programı.
  • bu hükümetin bir tane düzgün işleyen işi varmıki işe yarar bir şey çıksın.
    kız 12.sınıfa başlayacak oğlan ilkokula başlıyor.5 seneye kim öle kim kala yeni müfredatda bakarız artık.
  • 234 sayfalık fen dersi programında evrim kelimesi geçmiyor.
  • inceledim. din kültürü ve teknoloji dersi baya iyi duruyor.

(bkz: dağ fare ilişkisi)
hesabın var mı? giriş yap