• bir şeyi akp yapıyorsa o şeyden hayır gelmez. okumaya, detayları incelemeye değmeyen bir müfredat. amaçlarına ulaşacaklar ve ateist bir nesil yetiştirecekler muhtemelen.
  • milliyetçi ve atatürkçü bir temele sahip olmadığını bildiğim için benim için çöp hükmündedir. bakmam bile.

edit: müfredat olması gerekiyor başlığın
  • içinde bir tane atatürk ismi geçmeyen 110 sayfalık maarif tuvalet kağıdı taslağı kamunun 'yorumuna' açılmış.
  • 234 sayfalık fen dersi programında evrim kelimesi geçmiyor.
  • okul öncesi eğitim'de yer alan '' erdem - değer - eylem '' kısmı ile dikkatimi çekmiş ama içeriği ile alakalı bir sıkıntı görmediğim taslak.

inceledikçe editlemek üzere şimdilik entry'nin kenarını kıvıralım bakalım.

edit : inceledim. ortaokullar için ( algıda seçicilik ) konuşmak gerekirse, değişen hiçbir şey yok. bu seçmeli derslerin hepsi zaten vardı ama mesela benim çalıştığım okul için konuşayım, 818 kişilik okulda din temalı seçmeli dersleri seçen öğrenci sayısı 0 ( yazıyla sıfır )

yok dindar nesil, efendime söyleyeyim yerli ve milli derken deist - apateist bir nesil yaldır yaldır geliyor. not alın bunu.
  • şuna bak. 9 sene boyunca din kültürü ve ahlak bilgisi dersi alan öğrencilerimizin olduğu bir sistem.

peki alabiliyorlar mı? sokağa,trafiğe,bekleme kuyruklarına,hastanelere,camilere vs baktığınızda ne ahlak ne din alabilmişiz.

belli ki olmuyor yani, farklı yöntemler artık denemeliyiz.

atatürk'ün inkilabını bir yıl, görmediğin peygamberin hayatını 9 yıl öğreniyorsunuz. düşmanı çok uzakta aramamak lazım aslında.
  • zorlamanin olmadigi dinde, zorunlu din dersi barindiran mufredat olmamaliydi.

ama yine olmus.
  • yanlış görmediysem integrali ve birkaç konuyu daha müfredat dışına çıkartan süper ötesi muhteşem değişikliklerdir.

böylelikle ülkenin görmüş olduğu mükemmele en yakın sistem olan ygs-lys sisteminin müfredatına kıyasla 2015'te ve bu gün yapılan değişikliklerle birlikte matematik dersi için kazanım bazında yaklaşık %60'ı kapsam dışı bırakılmış oldu. benimki kaba bir tahmin, tek tek kalanlar ve çıkarılanlar yazılırsa daha net bir sonuç alınabilir.

cümleyi anlamayanlar için kısa bir de özet yazalım: 2012 senesinde üniversite sınavına hazırlanan bir öğrenci matematik dersi için 10 kazanımdan sorumluysa, bu müfredat uygulanmaya başladıktan sonra üniversite sınavına hazırlanan bir öğrenci sadece 4 kazanımdan sorumlu olacak.

bu gurur hepinizin.
  • "türkiye yüzyılı maarif modeli" yeni müfredat taslağı, kamuoyunun görüşüne açıldı

https://www.meb.gov.tr/…usune-acildi/haber/33489/tr

ortaokul türkçe dersi adına ilk bakışta söyleyeceğim, müfredatın hafifletilmesi vaatlerden biriyken; 6. sınıftaki ağır dil bilgisi konularının sanki bir kısmı “hafifletmek” adına 5. sınıfa kaydırılmış. yani ne olmuş: 6. sınıf hafiflemiş, 5. sınıf ağırlaşmış:)

temalara çok yüzeysel baktım ancak; sadece 5. sınıfların bir temasında atatürk'ün adı geçiyor, önceden tüm kademelerin bir teması milli mücadele ve atatürk'tü.

inceledikçe editleyeceğim.
  • akp'nin yaptığı müfredattan hayır gelmez.
    tanım: boş beleş açıklamadır.
hesabın var mı? giriş yap