• zincir ve süpermarketler dahil temel ihtiyaçlar dışında bir şey satılmayacakmış.
    neyin temel olup neyin olmadığına kim karar verecek ?

memleket yalama oldu , neler oluyor ??

şehre sirk gelmiş beyler ..!

7 mayıstan itibaren geçerliymiş..

son dk dip şok çıkış editi : sigara yasaklandı mı ??????

kaynakyyy
    tıkyy

(bkz: zorunlu temel ihtiyaç)

turist kampanyam için desteklerinizi bekliyorum :-/

(bkz: her mahalleye bir turist kampanyası)

(bkz: 7 mayıs 2021 sigara satışının yasaklanma ihtimali)
  • market tedbirleri genelgesi 1
    market tedbirleri genelgesi 2

içişleri bakanlığı 81 il valiliğine “market tedbirleri” konulu genelge gönderdi. genelgeye göre marketlerde vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.

genelgede, tam kapanma sürecinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması ile ilgili usül ve esasların belirlenerek, valilere duyurulduğu hatırlatıldı.

bu kapsamda daha önce illere gönderilen sokağa çıkma kısıtlaması sırasında temel gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin satıldığı yerler ile üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması amacıyla muafiyet kapsamında bulunan işyerleri dışında tüm ticari işletme, işyeri ve/veya ofislerin kapalı olacağı belirtilmiş, vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçlarını karşılamakla sınırlı olacak şekilde bakkal, market, fırın, kasap, manav, kuruyemişçi ve tatlıcıların tam kapanma döneminde 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebileceği, zincir ve süper marketlerin pazar günleri kapalı kalacağı bildirilmişti.

genelgede, sokağa çıkma kısıtlaması sırasında marketlerde oluşabilecek yoğunlukların önüne geçmek amacıyla ilgili bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonucunda alınan tedbirler şu şekilde sıralandı:

-marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.

-7 mayıs 2021 cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilecek.

-daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, zücaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek.

bu esaslar doğrultusunda umumi hıfzıssıhha kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca il/ilçe umumi hıfzıssıhha kurulları kararları ivedilikle alınacak.

- başta zabıta görevlileri ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekiplerince bu hususa ilişkin tebliğler ve kontroller eksiksiz yerine getirilecek. uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.

kaynak 1: içişleri bakanlığı
    81 il valiliğine market tedbirleri genelgesi gönderildi

kaynak 2: trt haber
    içişleri bakanlığı'ndan “market tedbirleri” genelgesi

kaynak 3: sözcü
    içişleri bakanlığı’ndan 81 ile ‘market’ genelgesi! işte yeni yasaklar
  • mesela kime göre temel ihtiyaç?

edit: yan sanayi. hırsıza, kul hakkı yiyene, torpilciye, kokainciye her şeyin serbest olduğu şeriat v1.0.2 gereğince yapılan alkol yasağı için uydurulmuş bir kılıftır. bana göre hırka temel ihtiyaçtır sana göre değildir. düm düz alkol yasak demeye de götleri yemiyor çünkü turiste otellerde dayıyolar.

türkiye kendi vatandaşına 51284218124.sınıf muamelesi yapan tek ülke olma gururu ile yaşıyor.
    teşekkürler akp
  • daha ne kadar saçmalayacaklar merak ediyorum. nefret ettirdiniz her şeyden. ne suç işledik de bunların yönetiminde denk geldik biz? hayattan soğuduk lanet olsun.
  • marketlerde zorunlu temel ihtiyaçlar dışında bir ürün satılmayacakmış. e belki alkol benim temel ihtiyacım?
  • pudra şekerini temel ihtiyaçtan sayıyorlar mı acaba kendi adamları şekersiz kalmasın
  • doğru anladıysam; zaruri olmayan bir şey alacaksan, zincir ve süper marketlerden alıp kalabalık yapma insanlar oraya zorunluluktan gidiyor diyorlar... ama işin komiği kırtasiye malzemesi ihtiyacın varsa, kırtasiyeler kapalı. market de satamıyor. ee napacaksın? amazondan istetip 1-2 gün a4 kağıt, kalem gibi temel malzemeleri bekleyeceksin. tek başına mantıklı olabilcek bir karar ama tam kapanmayla saçmalık oluyor.
    ampul patlarsa, karanlıkta kalırsın...

kararlar:
    -marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.

-7 mayıs 2021 cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilecek.

-daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, zücaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek.

bu esaslar doğrultusunda umumi hıfzıssıhha kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca il/ilçe umumi hıfzıssıhha kurulları kararları ivedilikle alınacak.

- başta zabıta görevlileri ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekiplerince bu hususa ilişkin tebliğler ve kontroller eksiksiz yerine getirilecek. uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.

kaynak: ntv
  • temel ihtiyaçlarımız da tayin edildi çok şükür.
  • (bkz: adım adım şeriatı getirmek)
    yakında malum şahıs çıkıpta "laiklik amerika'nın oyunu, cehape zihniyeti" vs. demeye başlarsa hiç şaşırmayın derim.pandemiyi bu rejim kadar iğrenç emellerine alet eden bir rejim daha yoktur.
  • sanırım ülkece bir psikoloji deneyinin içerisindeyiz.
hesabın var mı? giriş yap