• dünyanın en tatlı klibini yapmış olabilirler. stüdyo halleri. kirk solo atarken arkada görülen köpekçik. jaymz yardırırken rob'un içeri girip hemen şarkıya eşlik etmesi. çok tatlılar lan. süper şarkı.
  • günlerdir bu şarkıyı metallica.com sitesi üzerindeki geri sayım gibi günleri ve saatleri saya saya bekliyordum.
    dün nöbet günümdü ve içimden allah'ım şarkının yayınlanacağı andan sonraki bir saate değin ne olursun vaka gönderme diye söyleniyordum.

yemin ediyorum şarkıya ulaştığım anın 10-12. saniyesinde laparoskopi! geldi lan...
    ve dahası 'hemen ardından' acilden sezaryen de gelmez mi.!
    neyse , şarkıyı dinlediğim o 10-12 saniyeki heyecanım nasıl içimde kaldı ama anlatamam.
    hayır ameliyata giricem diye kendimi özel olarak ameliyata konsantre ettiğim bir an oldu yani o derece...
    (evet metallica böyle de sevilesi bir gruptur)

şarkıya gelelim;
    şarkıyı sabahın 4'ünde dinledim ve ilk 2 dinlemem, şarkının vokaller dışında hazmedilmesinin ve kavranmasının bir kaç özenli dinleme gerektirdiği yönündeydi ve yanılmadım.
    james vokal yönüyle bu yaşta (bu laf ne koyuyor lan!) muazzam işler çıkarıyor.
    şarkı sırf vokalleri yönüyle bile bu şarkı bir harika dostum diyebilecek türden.
    ve yayınlanan şarkılara baktığımızda albüm vokal yönüyle en iyi albümler arasına rahatlıkla girecek gibi görünüyor.

yayınlanan şarkıların riff yönüyle zengin olmasının ve bu yönüyle death magnetic albümüyle benzer bir yapı barındırmasının kimilerince karman çorman ya da çorba tarifi gibi gösterilmesini fazlasıyla talihsiz buluyorum.çorba gibi görülse dahi bu çorbanın benim için fazlasıyla lezzetli olduğunu söylemem gerekir.
    şarkıdaki riff ve çift gitarlı solo geçişler dinlendikçe kendini fazlasıyla akılda tutuyor.

yeri gelmişken death magnetic (ve ardından yayınlanan beyond magnetic) ,uzatmalı şarkı süreleri ve sound tarzı dışında yapı ve müzikalite olarak muazzam bir albümdü. bu albümü ısrarla kötüleyip itin götüne sokanların değerlendirmelerinde müzikalitenin çok dışında bir kasıt ve tutum olduğunu düşünüyorum.
    bu açıdan bu değerlendirmelerin kaale alınacak hiç bir eleştirel tarafı yok.
    şarkıdan devam edersek,
    şarkıda kirk'ün ilk solo girişleri kafamda pek oturmadı ve akışkan olmaktan ziyade kopuk bir his yaratıyor.
    fakat sonrasında solonun şarkıyla akıp gider bir hale gelmesi ise durumu fazlasıyla toparlıyor olduğu ve güzelleştirdiği kanısındayım.
    bu arada şarkıda, bir önceki albümde yer alan suicide&redemption şarkısının wah'lı solosuyla birebir aynı giren bir kısım var ki bunu da belirtmem gerekir.

-lars çoğu kesimce en çok bok atılan baterist olabilir ama ''metallica'nın kuruluşundan bu yana''
    gene hoglan , mike mangini, bobby jarzombek, scott travis ve hadi thrash türünde dave lombardo'yu da ekleyerek baterist koltuğuna bir tercih yapacak olursam,
    inanın lars'ı hiç düşünmeden ve tereddütsüz hepsine tercih ederim.
    siz mevzuyu çok yanlış anlamışsınız ve çok yanlış ele alıyorsunuz gençler.
    bu adamların hiç biri virtiöz oldukları ve bu iddiayı taşıyan şarkılar yaptıkları için bugünlere gelmediler.ve hiç kimse bu sebep dolayısıyla metallica dinliyor olamaz, olmamalı.
    lars'ın bir metallica albüm yapımı sürecinde, albümün ve grubun gerek teknik gerekse de müzikal her alanda birebir ilgili olduğunu grubu takip eden her kişi az çok biliyordur. yanı sıra metallica'nın ve dinlediğimiz bu müziğin geldiği noktada sizin bateristliğine taptığınız ve benim de fazlasıyla saygı duyduğum kişilerden çok daha fazla payı olduğundan zerre şüpheniz olmasın.
    akıllı olun :) ve çok bilmişliğinizi daha akla ve düşünceye yatkın yönlere kanalize edin , inan zor değil :)

-robert 'ın ne kadar iyi ve nitelikli bir bass'çı olduğunu kendisini , müzikal geçmişinden ve projelerinden bilen bilir.
    yanı sıra kendisi metallica'ya katıldığından beri gerek albüm gerekse de konserlerde gruba kattığı ve kendine özgü yarattığı müthiş bir dinamizm var ve tıpkı death magnetic'teki the end of the line ,broken&beat and scarred vs. şarkılarına yazdığı leziz basslar gibi bu albümde de dinamizmini yansıtacağından şüphem yok.

son olarak ; bu adamların albüm yapmayacağı haberini duyduğunuz bir gün, bu adamların tek şarkısını bile seven biriyseniz ve beğeni şeklinizi şu an kendilerine bok atar halde ifade ediyorsanız dahi,
    bu adamların müziği bıraktıkları haberini edindiğiniz o gün içinizde bir şeylerin eksik kalacağı ve eksildiği hissini ya da üzerinizde bir mutsuzluk halini hissetmezseniz adam değilim. tabi tek bir şarkısını bile sevme kriteri koyarak bunu iddia haline getiriyorum.

bu albümleri mop , ajfa vs. gibi ilk dönem albümleri ile kıyaslayıp bir iki dinlemenin ardından burun kıvırıyorsunuz eyvallah ama bu albüm metallica'nın son dönem albümleri ve bu lafı etmek ağrıma gitse de belki de son albümleri olabilir beyler! ve yayınladıkları şarkılar da boru sesi değil gayet heyecan verici, taş gibi şarkılar. bu durumun siz için bir değeri yoksa mümkünse metallica'ya dair burada yorum kasıp utanç verici konumlara düşmeyin.

albüm ve albümü dinleyeceğim gün şu an için en çok beklediğim şey olabilir. ve evet dünyanın en sığ adamıyım. metallica fanboyu tabirinizi de seve seve baş göz ederim.
  • şunu yapan insan evladını alkışlıyorum, yardı beni.
    atlas, laugh!
  • çoğu metallica düşmanına lars'ın klibin sonunda yaptığı gibi sapladığı şarkı.

gönül ister ki burada şarkı üzerine entryler okusak, klibe yorumlar yapsak, 53 yaşındaki bu çoğumuzun babasından büyük adamlara içtenlikle saygı duysak. ama nerde. adamlar hala maiden çakması, yok bu adamlar müziği bıraksınlar falan. bitmiyor bunlar. dave bunlara amerikadan nasıl para yolluyorsa adamlar hırsından bir şey kaybetmiyor.

neyse efendim şarkı 8 sene sonra gelen albümün yarattığı beklentiyi karşılayacak niteliktedir. evde, asansörde, metrobüste, iş yerinde severek dinleyiniz. duymayanlara dinletiniz.
  • atlasjet olsam, bu şarkıdan kendime tanıtım/reklam müziği yapardım.

yetkililer tarafından değerlendirilesi.
  • bir insanin 33 yasinda , metallicanin yeni sarkisini dinleyince ergen gibi gozleri dolarmiymis?dolarmis mk.

seviyeyi dusurecegim ama , "ortaligin amina koymuslar!". muhtesem.
  • bu akşam tr saati ile 21:30'da buraları coşturacak olan şarkıdır.
    edit klip: https://youtu.be/jfaconhcpga

edit sözler;
    atlas, rise!
    bitterness and burden
    curses rest on thee
    solitaire and sorrow
    all eternity

save the earth and claim perfection
    deem the mass and blame rejection
    hold the pose, reign perception
    grudges break your back

all you bear
    all you carry
    all you bear
    place it right on, right on me

die as you suffer in vain
    own all the grief and the pain
    die as you hold up the skies
    atlas, rise!

how does it feel on your own?
    bound by the world all alone
    crushed under heavy skies
    atlas, rise!

crucify and witness
    circling the sun
    bastardize and ruin
    what have you become?

blame the world, and blame your maker
    wish ‘em to the undertaker
    crown yourself the other savior
    so you carry on

all you bear
    all you carry
    all you bear
    place it right on me, right on me

atlas, rise!

atlas, rise!

masquerade as maker
    heavy is the crown
    beaten down and broken
    drama wears you down

overload, the martyr stumbles
    hit the ground and heaven crumbles
    all alone, the fear shall humble
    swallow all your pride

all you bear
    all you carry
    all you bear
    place it right on, right on me

atlas, rise!

atlas, rise!
  • demet akalının 20. stüdyo albümünü çıkarmak üzere olduğu bir ülkede bu adamların hala eleştirilmesi çok komik.

edit: sanırım en çok sevdiğim kısmı ilk chorustan sonra giren riff oldu. dinledikçe güzelleşiyor.
  • dinledikçe saran metallica şarkısı. albüm gelene kadar en az moth into flame kadar dinleyeceksiniz, atın fava bekleyin.

bu arada bu şarkıyı iron maiden eserlerine benzetenleri anlıyorum, çünkü ben de ilk dinlediğimde benzettim. fakat bu şarkıya ''iron maiden taklidi'' diyenlere ne söylesem az.

lan güzel arkadaşım, güzel kardeşim. metallica gibi bi grubun bi şeyin taklidini yapmaya ihtiyacı mı var? şarkı tipik bir ortaya karışık metallica eseri; klasik metallica riff'lerinin oluşturduğu alt yapının üzerine heavy metal tandanslı bi nakarat ve sololar eklenmiş.

heavy metalin piri, ağababası da iron maiden olduğu için dinler dinlemez ilk onlar canlanıyor kafada. her şeyi bilen internet insanları kadar olmasa da metallica üyeleri de az biraz müzikten anlıyorlardır herhalde. haliyle onlar da benzetmişlerdir ve düzenleme aşamasında dokunmamışlar parçaya. yoksa biraz düzenleme ile maiden'a olan benzerlik rahatlıkla yok edilirdi. buna taklit değil de bi hoşluk olarak bakmaya başladığınız zaman bence hayatınız güzelleşecek.

ayrıca bu adamlar bi şeyin taklidini yapacak olsalar, 80'lerin ortalarındaki kendi hallerinin taklidini yaparlar, birbirinin kopyası 10 şarkıyı ısıtıp ısıtıp önümüze koyarlar. onu yerine böyle farklı şeyler deneyip sevenlerine farklı tatlar sunuyorlar.

son olarak şarkıya bayıldım. 3'te 3 yaptılar, helal olsun. galiba hiçbir boş şarkının olmadığı bi ustalık eseriyle karşı karşıya kalmamıza az kaldı. \m/
  • melodisine falan bok atmayayım ama fazla sentetik.

http://67.media.tumblr.com/…pqivr61qax7ljo1_400.jpg
hesabın var mı? giriş yap