• buna alkış tutanlar sebebinin daha fazla din dersinin müfredata sokulması için olduğunu biliyorlar mı acaba?

türev/integral mühendisliğin önemli bir aracıdır. eğitimde ilerledikçe belli bir uzmanlığa kanalize olursunuz. ilkokulda hayat bilgisi ile başlayan fen bilgisine dönüşen ders sonraki süreçte fizik/kimya/biyolojiye dönüşür. matematiğin temelleri konusundaki en üst düzey ortak konulardan biri de türev/integraldir. sen uzmanlık alanı olarak mühendisliği seçersen duruma göre lisans eğitiminde hesaplama aracı olarak integrali kullanırsın. ayrıca o kadar da zor bir konu değil.

bunların mantığına göre kimya veya biyolojiye de gerek yok. herkese temelde okuma yazma ve dört işlem öğretip üniversiteye gönderelim o zaman.
  • eğitimin üzerinden geçiliyor siz integrali mi tartışıyorsunuz?

tanım: öğretim yerine "tedrisatın" getirilmesi.

sanırım anladınız.
  • herkesin senin gibi dershane özel ders vs imkanı mı var anlasın gereksiz zor konuları?
  • radyo dalgasının görüntüye dönmesi konularını çalışırken işe yarardı.
    olur tabi, bu işlerle zaten uğraşmaya gerek yok, bir chip ile yapabiliyoruz. olur tabi kaldırılsın, al sat falan yapcaz zaten, üretim neyimize.
  • integralin müfredatta olması sorun değil, bizdeki sorun müfredattaki şeylerin ebesinin örekesine kadar detayına girip ne boka yaradıklarını öğretmemek. basitçe integralin ne işe yaradığını anlat geç işte ama yok. illa detayın detayına girip insanların zamanlarını boşa çalacaklar.
  • içler acısı bir durumdur. mühendis olup da integrali nerede kullanacaksınız ya diyen yoktur diye düşünüyorum. gerçi olabilir çok da emin olamadım. bu gözler "merhaba ben bilmemne şirketinin ar-ge müdürüyüm ve makine mühendisiyim" deyip x cm çaplı bir silindire x cm ayrıtlı bir kare prizmanın sığacağını ileri süren nice mühendisler gördü, integral şöyle dursun. yapmayın zaten yeni neslin içi boş bırakıldı sayenizde, iyice bomboş olmasın...
  • lise müfredatının sadeleşmesi gerekiyordu zaten. hemen doluşmuş onolotok doşonmoyo oğrotoyo'cular. bu kadar konuyu ortalama kaç çocuk sindirerek öğrenir keyifle öğrenen zaten yok. hayatta her şey analitik düşünmek de değil spor yapmak da önemli mesela. biz beden dersinde sınıfta soru çözerdik alim mi olduk mühendis olduk masa başında boynumuz ağrıyor anca
  • mühendislik okudum,babam lise matematik öğretmeni. babamla çok ders çalışamadım,genelde beni masadan kovardi. her neyse sayesinde üniversitede matematik ve diferansiyel denklemlerde çok iyi notlar aldım.cunku bana hep ne işe yaradığını matematiksel olarak ispatını gösterdi.yani türevin ve integralin ne boka yaradığını üniversiteye geldiğimde biliyordum.birgun üslubunu sevmediği güç elektronik hocası toplamayı nasıl yaparsınız dedi bende sessiz sınıfta integral diye mırıldandım, duydu ve ne dedin dedi.bisey demedim dedim ve ne dedin tekrar söyle dedi.ben o gün doğru olan şeyi bir lise matematik öğretmeni sayesinde söyledim çünkü bana nerede nasıl kullanacağımi öğretmişti.tesekkur ederim babam keşke kavga etmeden daha çok calisabilseydik.
  • çıkartın tabii ki, sırada türev var, bilim sizin neyinize... hurafeleri öğretmeye devam, hedef cahil ve bilinçsiz nesil...
  • elektronik mühendisliği okumuş biri olarak almış olduğum manyetik teori, diferansiyel denklemler, signals , calculus gibi derslerde direk kullanılıyordu. bu dersleri alanlar zaten biliyor kabul ediliyordu. bu durumda üniversite müfredatlari da değişmeli. benim görüşüm muhendislik okuyacak adam integral bilmeli. atla deve bir konu da degil.

mevcutta lgs sınavlarında artik o kadar kolay soruyorlarki her sene 150-200 kişi full yapiyor. amac pisa sınavlarında ulke puanını yüksek gostermek. umarım aynı şey universite sinavina girenlerin başına gelmez, bilenle bilmeyenin ayrıldığı bir yapı olur.
hesabın var mı? giriş yap