• boğaziçi matematik mezunu biri olarak çok doğru bulduğum icraat. üniversite müfredatlarında da düzenlemelere ihtiyaç var. dünyadaki en ağır müfredatlardan biri ülkemizinki. çocuklar zaten depresif, zaten pek çok zorlukla mücadele ediyorlar. hayatlarını daha da zorlaştırmaya gerek yok. uzmanlık alanları belli oldukça ilgili alanda derinleşirler zaten. 3 ay sonra hatırlamayacakları şeyleri dayamak abesle iştigaldir.
  • (bkz: türeve ters)
  • integrali öğrenmeden integralin günlük hayatta işe yaramayacağını iddia etmek resmen cahilliktir.
  • matematik mezunu olarak mantıksız bulmadığım uygulama.

bir konuyu müfredata ekleyince o konu öğrenciler tarafından öğreniliyormuş varsayımıyla millet savunmuş. integral müfredatta var diye herkes öğrenmiş mi oldu?

onu da koyalım, bunu da koyalım derken olay ezbere dönmüş zaten. bir konuyu müfredata eklemek o konunun öğreneninden daha fazla, o konudan tiksinen insan yaratabiliyor. sen hesapla kitapla adamı boğacağına, integralin, türevin genel olarak ne olduğunu anlat, merak uyandır, zaten merak uyanan varsa bütün bilgi artık internette elinin altında. integral sorusunu yapay zekaya giriyorsun sana adım adım tane tane anlatıyor.

türkiye'deki bu boğucu sistem merak öldürmekten, bezdirmekten başka bir işe yaramıyor.

zamanında lise müdürleri tarih öğretmenlerinden seçilirdi ahali tarihini öğrensin, devrimleri, cumhuriyeti öğrensin vs. diye. tarihçiler eğitimin soğuk yüzü oldu, o dersler ise en çok uyunulan veya aşırı disiplin ve korku ile uyanık tutulduğu, konuları özümsemeden şu tarihte şu olmuş diye tarihlerin ezberletildiği dersler oldu. o zaman tarih dersinden tiksinmiş olan nesil şimdi saatlerce meraklı şekilde ilber ortaylı'dan pür dikkat tarih dinliyor. demek ki esasında merak varmış.

akp gelince müdürleri din öğretmenlerinden seçti kendi karşı devrimi için. az önce anlattığım ters tepme işi orada da oldu, sistem hiç olmadığı kadar deist ve ateist üretmeye başladı.

yani müfredatı ite kaka şişirmek, öğretmekten çok konuya merakı olanları bile soğutur bir hale dönmüş. onu da koyalım bunu da koyalım derken çorba ettiniz işi.
  • intergrali gunluk hayatta kullanalim diye ogrenmedik sayin gerizekalilar,
    integrali analitik dusunme kabiliyetimizi ilerletmek icin ogrendik..

o yuzden analitik dusunmekten yoksun nesillere sebep olabilecek karardir.

edit: ahahahaha mesajlara bak integrali nerede kullaniyor musum merak ediyormus, digeri de nasil gelistirdigini soruyor olmaz oyle sey diyerek.

bizim sanirim once dusunmeye ihtiyacimiz var. analitik zeka fazla bize. o yuzden kaldirilsin amk.

ha bi de baska ulkelerde yok diyenler var. ydisinin egitiminin cogu yerde ne kadar les oldugunu bi cikin da gozlemleyin. bizim egitim sistemimize imrenerek bakiyorlar. niye onlr gibi olalim??
  • analitik dusunme yetenegini etkilemeyecek olay. analitik dusunme yetenegi boyle bir sey degil. analitik dusunus; anlamli bir neden-sonuc iliskisi kurmak, bunu yapabilmek icin konuyu nedensellik iliskisi icerisinde mantiksal bir cerceveye oturtmak, kaynak analizi yapmak, bir problemi tipki acilan cekmeceler gibi alt siniflarina ayirarak cozme becerisi, kendi icerisinde tutarli metodoloji ile konulari aciklama, o metodolojiyi arama, bulma gibi yeteneklere isaret ediyor. integral mufredattan kalkti diye bunu kaybedecek degiliz. ama problem bu degil, problem zaten bizim mufredatin hicbir zaman bu yetenekleri gelistirmeye gonlunun olmamasi.

inanmayacaksiniz ama "secimlerin ulke ekonomisindeki etkileri" veya "fabrikalarin cevre kirliligi uzerindeki etkileri ve alinacak onlemler" "demokrasinin falsolari" hakkinda bir makale yazan veya fanzin cikaran lise ogrencisinin de analitik dusunme yetenegi gelisir. cunku bir fanzini hazirlamak icin, icerik olusturmali, bu icerigi dil ve tasarim yonunden ele almali, fanzinin sayfa duzeni uzerinde dusunmeli, nasil basacaginizi ve dagitacaginizi da cozmelisiniz. analitik dusunme yetenegini rica ediyorum islem yetenegi ile karistirmayin artik. hatta goruyor ve artiriyorum, sadece bir yemek masasini toplamayi ogretmek dahi, bes yasindaki bir cocugun analitik dusunme yetenegini gelistirir: masayi toplamak cesitli adimlardan ve ustesinden gelmesi gereken zorluklardan olusur: tabaklarin ust uste konup tasinmasi, tabak icindeki coplerin ne olacagini dusunmesi, tabaklari mutfaga tasimasi, lavaboya koymasi, ustelik bu siralama tek duze de degil, ornegin, masada tabaklardan geri kalanlari toplamak icin tabaklari makineye dizmeli mi? yoksa onlari da getirip hepsini birlikte mi dizmeli? bir sorunu cozmek icin, farkli yollar. siz bir yetiskin olarak bu taski cok kolay gormus olabilirsiniz ama cocuk icin bu bir sorun cozme becerisidir. yani, anladiniz iste konsepti.

sizin zekâniz da, integral ve turev coze coze gelismedi, analitik zekâ okulda sadece matematikle, turevle, integralle gelisen bir sey degil. izin verildigi takdirde, hayatin her alaninda gelisen bir sey.

bizim egitim mufredatinin en buyuk sikintisi, egitimle tamamen ilgisiz oldugunu bi yere birakirsak, butunsel ve elestirel dusunusu ogretmek yerine, ezberletmeye calismasi. bu yalnizca akp ile gelen bir sey de degil ustelik, nesiller boyu sikinti. integralin ne sik oldugunu bilmiyorum. bilmeye ihtiyacim da yok, ihtiyacimin olmadigi seyi ogrenmek icin motivasyonum da olmaz. integrali gordugumuz konudan sinav oldugumuzda notum 96'ydi da hocaya "dort puani nereden kirdiniz hocam :d" geyigi yapmistim.

bana egitim sisteminin oncelikle ogretmesi gereken integralin ne oldugunu ve neden ogrenmeye ihtiyacim olduguydu.
    bunun yerine ezberletmeyi tercih etti. universite hocalari, integral bilmeden geliyorlar uhuhu diye agliyorlarsa, o zaman daha butunsel bir sisteme ihtiyacimiz var. belki tm, mf ayrilmak yerine, ilgimizin oldugu bolumlerin kilit derslerini secmeliyiz lisede. zira integrali ogrenme motivasyonu olan gelecegin muhendisleri icin lisede calculus dersleri de olmali alabilecekleri. ayni sekilde tip okuyacaklar belki de integral ile vakit kaybetmektense anatomi dersi gormeli. lisede gosterilen temel matematigin ise anlatilma bicimi bastan asagi sorunlu, bastan asagi ezber. secmeli dersleri dahi okulun sectigi bir duzeni yikip yerine avm yapmak bence en dogrusu.
  • 2007 öncesi müfredatta olmadığını savunanlar var. integral yıllardır müfredatta var, sadece 2006 öncesinde öss'de sorulmuyordu.
  • herkes istiyo ki yoğurttaki laktik asit yapay bir yorgunluk yaratır ve halsizlik verir, bunun gibi bilgiler öğretilsin sürekli. her şey herkesin günlük hayatında bir işe yarasın. ben de nefret ederim integralden ancak her bilgi herkes kullansın diye verilmez. analitik düşünme kabiliyetini ölçmek ve buna göre ayırıcı bir değerlendirme yapmak için kullanılırdı böyle şeyler. şimdi bi de üniversite hocaları mühendis adaylarına integral öğretecek.

amaan ne yaparsanız yapın.

edit: bir arkadaş şöyle demişti, cevaben bulunsun burada
    görsel
  • calculus bilmeyen mühendisler yetiştireceğiz yakında. eğitim sistemine vurulmuş bir darbeden başka bir şey değildir. ağır müfredatla vs. bir alakası da yoktur.
  • olan bize oldu, dediğim uygulama.

neye yarıyor zaten böyle spesifik konuları öğrenmek hiç anlamış değilim.

ayrıca bu konuyu biraz daha deşecek olursak, aşırı derecede angarya konu var eğitim ve öğretim müfredatında, bu kadarı şart değil bence.
    insanları hemen hayata katmak ve çok daha verimli kullanmak varken, haybeye bi sürü eğitim falan filan.
hesabın var mı? giriş yap