• size 2 parçamı tanıtacağım. soldaki sarman olanın adı albay. ilk kedimdi. kendisiyle birlikte bu deli dolu varlıkları tanımaya başladım. yavruyken aldım kucağıma maalesef anne geninden gelen fip yüzünden uzu tedavi sonucunda kaybettim. ciğerlerine dolan su çok fazla oldu. bir sabah 5 sıralarında 45 cm lik yatağa tırmandı, patisiyle yüzüme vurdu öptü ve geri yatağına döndü. gözlerinin içine baktığımda siyah bebeklerin genişlemesini ciğerlerindeki son nefesin verişini gördüm. travma olmuştu tabi sahiplenemeyeceğim dedim bir daha. aradan birkaç yıl geçti sağdaki arkadaş çıktı karşıma. geldi, sarıldı. avcuma sığıyordu ufacıkken kafa tutuyordu eski şirketteki her kediye. üstünden araba geçmiş, veteriner yaşamaz çok masraflı ameliyat demiş ve arabayla ezen kişi geri şirkete getirmiş. gözlerinde albayı gördüm. eve getirdim, el bebek göz bebek baktım. ha adını da üzüm koydum. iç organlarının kas dokusunu veteriner özenle dikti, kısırlaştırdı, kalça kemiği için takviyeler kullandık. o veterinerden allah razı olsun. (istanbul içi veteriner lazımsa yazın yönlendireyim) şimdilerde üzüm 1,30m ye sıçrıyor ve 4 kilo 550 gram. fıldır fıldır dolaşıyor evde. her gün de işten geldiğimde kapıda karşılar beni.
    evcil hayvanlarınızı sevin.

görsel
  • kesinlikle hayatınıza girmesi gereken bir canlı.
  • hayatımda aldığım en iyi karar, kedilerimi sahiplenmek oldu. şimdi evde, iki tane pofidikle yaşıyorum. bazı günler telefonum bile çalmıyor, kendimi eve kapatıyorum ve sadece onlara gülüp onlarla konuşuyorum. gidip gelip göbeklerini öpüyorum, kendimi onlar sayesinde iyi hissediyorum. ömrümü güzelleştiriyorlar, tarifsiz bir sevgi bu çünkü.

çok seviyorum sizi ballı turtalarım, tüylü bıdıklarım.
  • tek başına insanoğlunun yalnızlık hissinden kaçınma, safi bir canlıyla temasta bulunma, sevgisini karşılıksız olarak sunma ihtiyaçlarına çare olan canlı. inşallah bu kadar fayda görürken karşı tarafa da bir yararımız dokunuyordur.

bir kedi anası* olduğumda fark etmiştim insanoğlunun karşılıksız sevme ihtiyacı olduğunu. aslında birbirimizi de böyle sevebilsek ne kadar mutlu olabileceğimizi ancak potansiyelimizin sevgimizi kullananlar ve kullanabilme ihtimali olanlar nedeniyle nasıl yitip gittiğini... tabii allah'ın benden başkasını benden çok sevme uyarısının bir hatırlatması da olabilir bu ihanetler ve sonucu olan korkular. yine de karşılıksız sevme nimetine eriştiğim için şükürler olsun.
  • az önce sokak kedisini sevdim. kedi beni sevdi ama çantama kafayı taktı cantamla oynamaya başladı. sonra ben kediyle oynarken elime çok çok ufak bir pençe attı. ve kanadı. sizce bir şey olur mu? hastaneye gitme gerekliliği var mı? açıkçası gitmeye de eriniyorum.
  • kedi vahşidir
    buna evcil kedi dahil
    evcil olmak vahşi bir tercih

dişleri ve pençeleri var
    ama zayıf karnını en
    güvendiğine açar

kediyi aldatmayın
    kandırmayın lütfen
    avuçlarınızda ölebilir
  • dışarda bir kedim var böyle kapkara bir kedi. bu eleman acıkınca pencereme gözlerini dikip bakar ve ben de görünce gider mamasını veririm, yer ve gider. her neyse bu gün de geldi bizimki ben de indim mamasını verdim yerken biraz seyrettim ve yukarı çıktım. sonra ise yemeye devam edip etmediğini gözlemek için dışarıya baktığımda bahçe duvarına doğru hızlı ve çevik bir şekilde hamle yaptığını ardından ise bir kertenkele yakaladığını gördüm.
    eleman mamadan sonra tatlı niyetine kertenkeleyi de götürdü.
  • hayatımda izlediğim en ilginç vs karşılaşmasında mağlup edilmiş canlıdır. kendisine bir kertenkele türü olan goanna tarafından zerre şans tanınmamıştır.özellikle boynunu nasıl kaptırdığına hala inanamıyorum.

bu kadar şaşırma sebebim ise kedi gibi yılan dahil pek çok hayvana üstünlük kurabilen bir canlı olması.vay be.

ilgili video
  • selüloz bağımlısı kendisi; yiyor efendim, durduramıyoruz.

az önce kargo geldi; paketi salona koyup birkaç ufak iş için mutfağa gittim, geldiğimde paket neredeyse açılmıştı. nasıl mı? bandı dişlemiş ve kartonun kenarlarını yemiş! azıcık bir şey ama yemiş, evet yanlış okumadınız; yemiş!

duvarlarda asılı resimlerim vardı, bizim sanata ve sanatçıya düşman beyimiz oraya buraya tırmanıp resimlerin kenarlarını yedi. evet yine yanlış okumadınız; yedi!

ortada kutu bırakmamaya dikkat ediyorum artık. resimleri ise kaldırmak zorunda kaldım. kurtarılabilecek durumda da değiller, gitti onca emek, onca yaratıcılık. bütün evi ve yaşantımızı ona göre düzenledik. resmen sinsi sinsi bizi yönetiyor, disipline ediyor. sayesinde çok düzenli bir evimiz var. kendisi mi? tam bir baş belası. dadlı bela.
  • apartman bahçesinde beslediğim kedilerden biri doğum yaptı ve anne kedi çok hasta. veterinere bıraktım, büyük ihtimal yarın kedileri alacağım.

veteriner yavrular sütten kesilinceye kadar evde bakmalısınız diyor ama evde bir kedim var. çok büyük çıkmazdayım sözlük.
hesabın var mı? giriş yap