227 entry daha
  • hak ettiği üzere 4. kez((bkz: ben wallace) ve (bkz: dikembe mutombo) ile birlikte nba rekoru) nba'de yılın en iyi savunma oyuncusu seçilmiş (bkz: minnesota timberwolves) pivotu.

gobert'in fiziğinden dolayı sahip olduğu olağanüstü avantajlar olduğu kadar defoları da vardır. sırf yılın savunmacısı seçiliyor diye her maç dışarıyı da savunsun beklentisi ya da pota altında basket bile attırmamalı beklentisini anlamakta zorlanıyorum yıllardır. savunma anlamında rezalet geçirdiği ve zor durumlara düştüğü play-off serilerinin en önemli sebebi dış alan savunmasını leş gibi yapan takımlarıdır. pota altına 2 tane gobert de koysan eğer dışardan içeri rahat penetre ettiriyorsan o pota altının o baskıya dayanma ihtimali yok, kritik maçlarda yaşadığı çöküşlerin temel sebebi budur. ha tecrübe olarak da kısıtlıydı zaten uzunca bir dönem, artık çok daha olgun ve sezgilere dayalı oynuyor savunmayı.

(bkz: wilt chamberlain) gibi atletik bir canavarı ve (bkz: victor wembanyama), (bkz: manute bol) (bkz: tacko fall) gibi anormal uzunluktaki oyuncuları saymazsak (bkz: kevin mchale) ile birlikte nba tarihinin en absürt kulaç uzunluğuna sahiptir bu arada. yine modern dönemlerde (bkz: ben wallace) ve (bkz: dwight howard) ile birlikte herkesten açık ara farkla önde olan harika bir savunmacıdır. kompakt ve coşkulu bir savunma takımında ilk kez bu sezon oynadı bence kariyeri boyunca. utah takımları gobert'in defolarını kapatmak yerine resmen daha da ortaya çıkaracak savunma şemalarına sahipti.

benim ligi detaylı takip etmeye çalışan biri olarak canımı sıkan konuysa gobert'e yıllardır çekilen taşşak oğlanı muamelesidir. özellikle amerikalı oyuncuların her fırsatta kendisine saygısızlık yapıp aşağılama çabaları mide bulandırıcı noktaya vardı 3-4 yıldır. herifin bulunduğu takımın oyun tarzı ne olursa olsun savunmada birkaç seviye atlatıp elit hale getirdiği ayan beyan ortadayken savunmasına sürekli laf edilmesi, eski efsanelerin(özellikle shaq) aldığı kontrattan sayı ortalamasına ikide bir laf sokma çabaları falan bunlar çirkin şeyler. (rudy'e sempati duymamın sebeplerinden biri de arada birkaç komik atışma dışında hiçbir zaman saygısızca karşılık vermeyip işini daha iyi yapmaya özen göstermesidir bu arada). nba'de hem şu anda hem de tarihte hak etmediği kontratla dünyalığını yapmış nice leş oyuncu varken bu herifin hedef haline getirilmesi bir noktada aldığı ödüllere fesatlık duymaktan başka bir kapıya çıkmıyor.

neyse işin aslı şu ki bu kadar çok ve rahat şekilde dpoy kazanmasının sebebi elit savunması kadar onun kadar istikrarlı ve en üst seviyede savunma yapan ve ana önceliği savunma yapmak olan az sayıda oyuncu olmasıdır aynı zamanda. bu da bu herifin suçu değil. entry boyunca yapılan haksızlıkları ve hak ederek ödülleri aldığından bahsettim ama mesela kendisine çok iyi rakip olacak seviyedeki (bkz: anthony davis) savunmayı her gece aralıksız birinci önceliği yapsa ondan daha çok yönlü ve baskın bir savunmacıdır, yine (bkz: bam adebayo) da kendisine rakip olacak kadar çok yönlü ve iyi savunmacıdır. dış alan savunmacılarının total etkisi daha kısıtlı olduğu için onları bu 3 isimle aynı kefeye koymak maalesef zor. ad'nin takım derecesi, zamanında çok maç kaçırdığı sezonlar gibi etkenler de etkiliyor oy verenlerin görüşünü işte. istikrar konusunda da övgüyü hak ediyor yani rudy.

bu sezon entry'de de bahsettiğim üzere hayatında sahip olabileceği açık ara en iyi savunma malzemesi ve aç bir grupla oynuyor, öyle ki takım onsuz bile harika savunma yapabilecek noktaya çıkmış durumda. kariyeri bitmeden alma ihtimali olan birkaç yüzük zaten şimdiden sahip olduğu gelmiş geçmiş en iyi savunma oyuncularından biri olma titrini cilalayıp güzel ve hak ettiği bir noktaya taşıyabilir kariyerini, hayırlısı diyelim.
9 entry daha
hesabın var mı? giriş yap