• tanım: sokakta motosiklet görse bomba sanıp karakola götürecek derecede mevzudan uzak olan kitleye bile motosiklet sporunu sevdirebilecek, en azından bulunduğu yarışları soluksuzca izletebilecek olan superbike pilotu. bu konuda milliyetçi yaklaşımının çapını da aşan bir duruma sebebiyet veriyor. yabancıların da ilgisini epey görmesi gözden kaçmıyor. sürüşü, üstün yeteneği, kattığı heyecan ve çevresine yansıttığı pozitif eğlenceli karakteri ile organizasyonun yıldız yarışçısı. yokluğunu hissettirebilen bir parça.

hollanda assen pistindeki, diğer ana yarışlara göre puanlaması daha düşük olan 10 turluk superpole yarışını, performansında beklenmeyen aşırı düşüşe sebebiyet veren, lastikte yaşadığı çabuk aşınma sonucu sürpriz şekilde 9. bitirerek bu turdan sadece 1 puanı ucu ucuna alabilen superbike temsilcimiz.

söz konusu lastiğin, sadece süperpole'de, arka tarafta kullanılan scq tipi extra yumuşak lastik olduğunu düşündürtüyor.

2. ana yarışta hem ön hem de arkada rakiplerinkinden daha sert hamurlu lastik seçimi sonrası, hafif yağışın başlamasının ardından yer yer arka sıraya gerileyerek soğukkanlı, sakin stratejiyi yönetimiyle bir süre sonra bir çırpıda arka arka yaptığı geçişler sonrası yarışı lider bitirmesi ayrı bir tat bıraktı.

9. sırada başladığı yarışı, yarış sırasında bir ara kuyruğuna girmiş, şampiyonadaki net rakibi olan, bariz kilo avantajlı bautista'nın son turda agresif ve sürpriz baskı yapma ihtimalini dahi ortadan kaldırırcasına süre farkını artırarak kazanması da iyi bir mesaj oldu.

yarım tur daha olsa liderliği alacağı net olan 1.yarışta kırmızı bayrağın sallanıp yarışın o anda tescillenmesiyle ikinci olduğu; sıra dışı lastik sıkıntısı yaşayıp bu sebeple 9. sırada bitirdiği yarış talihsizliği de düşünülünce assen'de üçte üç birinciliği somutlaştıramasa da belirgin ihtimalini soyut bir biçimde vura vura belli eden canavar yetenek.

yarışı, hunharca ve kontrolsüzce fark açarak önde götürmenin değil; psikoloji, özgüven ve stratejiyi üstün beceriyle harmanlayarak bitiş çizgisini ilk geçenin kazandığının dersini verir nitelikte.

kurnazlığının yanında, her ne kadar olaya heyecan katsa da her an kendisine ve çevresine zarar verecek fazla cesaretli agresiflikte sürüş stili sergileyebilen, her an patlayacak veya patlatacak olan barut fıçısı gibi gezen deli manyak ıannone'den uzak, 1.numaralı kürsüye yakın olması dileğiyle.

yolun sonu yine şampiyonluk gibi...

edit: imla
  • hollanda'daki ikinci yarıştan sonra servus tv'ye konuşmuştur.

https://www.youtube.com/watch?v=yr6vuviv2cq
  • "bmw gitmez, yanlış hamle, saçma transfer, kariyerini bitirecek naapıyor bu çocuk?" fikrinde olan ben de dahil birçok adamı kısa zaman içinde * göt etmiştir. kendisini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz aslan parçası.

yaptığı iş inanılmaz. bu çocuğun yeteneğini herkes biliyordu fakat bu bambaşka bir seviye. idrak etmekte zorlanıyorum.

bahse konu entryim de burada: #152702315
  • hakikaten bu şampanya kutlamasından öcü gibi kaçma olayına bi son vermesi gerekiyor.

kimse sana iç demiyor, patlatıp şov yap demiyor ama bu bi ritüel ve orada dur kaçmak neyin nesi ?

bu davranışının sebebini biliyoruz ama sen kendin ol ,profosyonel bir sporcusun .

istanbul park açılırsa sütaşın sponsorluğunda ayran patlatırsın ,şerbet dağıtırsın.
  • araba tutkum sayesinde kendisini tanıdığım motosiklet yarışçısı. adını duymuştum fakat motosiklet yarışlarına ilgim olmadığından ötürü kendisini çok tanımıyordum.
    kendisini önce benzin tv adında, biz otomobil sevenlerin sevdiği bir youtube kanalında görmüştüm.
    3 sene önce '' bir tur versene'' adındaki kanalın yapımına, aracı olan mazda rx7'yi getirmişti. https://www.youtube.com/…ohriji&ab_channel=benzintv

o yaşta, böyle bir aracı seçmesi beni hem şaşırtmış hem de kendisini daha çok takip etmemi sağlamıştı.
    daha sonra doğan kabak'ın youtube kanalında manuel e92 m3'ünü , gmc kamyonetini ve son olarak da mekanik modifiyeler ile tam bir canavar olan, 1000 hp audi r8'ini gördük.

geçtiğimiz günlerde de yine arabalar ile ilgili çekimler yapan atahan ülgül'ün youtube kanalında toprak razgatlıoğlu'nu hem daha yakından tanıdık, hem garajına konuk olduk, hem de araba tutkusuna da daha yakından tanık olduk.https://www.youtube.com/…_bq&ab_channel=atahanülgül

önceden de söylediğim gibi hiçbir motosiklet yarışına merakım, ilgim ve bilgim yok. toprak ne yaptı, hangi kupaları getirdi, nerede yarışıyor bilmem ama bu adamın araba tutkusu, seçimleri gerçekten bana göre mükemmel ve beni kendisine yakınlaştırıp hayran bırakıyor.
    ben de manuel bir e92 m3 kullanmak isterdim, ben de kendisi gibi efsane tomi makinen bir evo'ya sahip olmak isterdim, wankel bir rx7'm olsun isterdim. bu seçimler tesadüf değil bu adam işin gerçekten en haz noktasında. güncel olan sarı renkte bir m3 touring'i de vardı yanlış hatırlamıyorsam günlük kullandığı. o seçim bile gerçekten inanılmaz zevkli ve farklı bir adam olduğunu gösteriyor.
    mekanik sporlara olan tutkusu ve bu tutku sayesinde yüklediği audi r8'de dünya standartlarında modifiye edilmiş, çok profesyonel bir araç.
    o araçtan bahsederken, söylediği sözler de gerçekten kendisinin ne kadar mütevazi bir insan olduğunu destekler nitelikte.
    ''ben bu arabayı millet ile yarışmak için değil, en hızlı olmak için değil, kendim için yaptım, o g kuvvetini yemek hoşuma gidiyor'' demesi bile karakteri hakkında az çok izlenim veriyor.
    benden yaşça bi 10 yaş ufak olan bu adama motosiklet yarışlarında başarılarının devamını diliyorum. ayrıca audi r8'inin de debriyajını değiştirecekti, umarım değiştirmiş daha fazla güçlere çıkmıştır. eğer yaptı ise de bir zahmet biz otomobil severler ile paylaşmasını rica ediyorum. kalsın sağlıcakla
  • dünya super bike şampiyonasında 800'üncü, 900'üncü ve 950'nci yarışları kazanmıştır.

https://twitter.com/…?t=vxkvmcn3mkz2xqmp9xzrbw&s=19
  • seviyoruz seni kral adam.
  • geliştirdiği kendine has fren tekniği ile izleyenlere her virajda panik yaşatan yetenekli sbk yarışçısı. motor vücudunun bir parçası gibi.
    babası (bkz: tek teker arif) yaşasaydı sanırım gurur duyardı.

https://youtu.be/bpozbn1exry?si=owucztfbeebdnclj

ömrü uzun olsun.
hesabın var mı? giriş yap