• "daha dün 2 liralık makarnayı 15 liraya, 8 liralık kolonyayi 35 liraya satmaya çalışan küçük esnaf yaprağımı yesin", diye karşıladığım olay.

madem kooperatifsin, buyur serbest piyasa.. sen ucuza kaliteli sat da millet senden alsın allah'ın fırsatçıları..

edit: bakkalların kendi aralarındaki konuşmalarınin caps'i...
    https://twitter.com/…tatus/1238462104413364226?s=19
  • allah aşkına dünya tekelleşmeye giderken küçük esnafı kalkındırsan ne olur ? küçük market esnafını zaten hazin bir son bekliyor. düşünsene koskoca amazon çok satış yaptığı için abd'nin rekabet kurulu tarafından kısıtlama getiriliyor. peki bu durum kime yarar ? tabi ki amazon'un çakması olan alibaba gibi çinli şirketlere...

devlet olarak a101, şok ve bim gibi firmalarını daha da büyütüp global marka haline getireceğine üzerine "neden büyüyorsunuz ? " diyerekten kısıtlama getiriyorsunuz. allah aşkına bakkal mehmet abi zaten ürünlerinin çoğunu bim gibi firmalardan alıyor. zaten küçük esnafta bu duruma alıştığı için çoğu tekel markete döndü. sen bakkal mehmet abiyi büyüttüğün vakit daha fazla vergi alacağını mı sanıyorsun ? küçük esnaf vergiden kaçmak için her türlü haltı yerken a101,bim ve şok market zincirleri devlete düzenli vergisini ödüyor.
  • iş işten geçtikten sonra alınan karardır. zaten adamların ülke çapında her ilçede en az bir şubesi mevcut.

alınacak karar da mevcut şubeleri kapsamayacaktır zira hak kayıplarına sebep olacaktır.

ha küçük esnaf ve bakkal umurumuzda mı? hayır.
    (bkz: facebook'tan kolonya fiyatlarını tartışan esnaflar)

bir zahmet beter olabilirler.
  • az nüfuslu ve sosyoekonomik şartları dar olan bölgelerde fırsatçıların ekmeğine yağ sürecek bir karardır mevcut şartlarda. evet ortam da herhangi bir salgın hastalık,deprem,zelzele,terör gibi menfi unsurlar yokken küçük esnafın koruyup kollanması doğru olucaktır lakin mevcut şartları değerlendirdiğimizde skandal karardır.
  • bimde 3 lira olan şeyi 5 liraya satan bakkalın ta amına koyam bu ne saçma iştir lan
    300 liralık termosu hangi bakkal getirip 150 lriaya satacakmış? tüm bakkallar yasaklanmalı kapatılmalı gereksizler başka bişey değil
  • net söylüyorum, paralı poşet olayından sonra iktidara oy kaybettirecek ikinci büyük gelişme olur.
  • bu marketler olmasa o acıyarak küçük esnaf dediğiniz adam sizi öyle bir becerir ki evinizin yolunu bulamazsınız...
  • küçük esnaf ve lümpen ufak feodal burjuvazi türkiye'nin en büyük düşmanıdır.yanlış anlaşılmasın bim ve a101'i savunduğum yok fakat öncelikli hedef gelenek,görenekten,
    dinden beslenip halkı sömüren küçük tüccarlardır.akp'yi destekleyip başımıza getiren unsurların başında geliyorlar.olası iktidar değişiminde ilk yapılması gereken über'i serbest bırakıp taksi sayısını arttırmak olmalı.aynı şekilde metro ağları arttırılarak insanları minibüs teröründen kurtarmak lazım.öte yandan üretici kooperatifleri kurup küçük burjuvaziyi sonsuza kadar silmek lazım.

neo liberal ekonomi politikalarını kesinlikle desteklemiyorum.vurgulamak istediğim,en kötü liberal politikaların bile ahbab çavuş ilişkisine göre yönetilen feodal yapılardan daha iyi olduğudur.bugün almanya veya ingiltere türkiye'den 100 kat daha kapitalist devletler.fakat biri çıksın kolonyanın fiyatını iki katına çıkarsın bakalım başına neler geliyor.türkiye'nin artık niteliksiz,küçük burjuvadan kurtulma vakti gelmiştir.
  • afedersin sikmişim küçük esnafı.. öyle sosyal medyadan değil bizzat oturduğum yerden tecrübe ettim bu 2-3 günde ne yarak kürek adamlar olduğunu esnafların...

burnumun dibinde carrefour, a101 ve yine bir sürü büyük mahalle marketi var.. ancak mümkün mertebe hep mahallemdeki bakkaldan alırdım günlük alışverişimi.. süt ekmek yoğurt cips bira vs..

ancak şu iki gün gördüm ki yıllardır alışveriş yaptığım mahalle bakkalım bile net orospu çocuğu.. lan 3 gün önce rafında duran ve 3-4 liraya sattığın makarnaya sen nasıl 8 lira etiket koyasın be.. hadi milleti sikmeye çalışıyorsun anladım da bari yıllardır senden alan adamlardan utan..

sorduğumda da pişkin pişkin aynı fiyattan tutsam bir kişi gelir hepsini alır fiyatı yüksek koyuyorum ki insanlar en fazla 2-3 alsın diyor.. bak bak bak.. fındık kadar beyninle sen iktisat modeli mi yaratıyorsun lan hıyar.. gelen adama abi 2-3 paketten fazla vermiyorum herkes alsın de zaten almaz adamlar, herkes birbirini tanıyor amk.. kime ne yalan sıkıyorsun lan yer mi şehir çocuğu senin bu şark kurnazı laflarını..

özetle çok meraklı değilim a101'miş bim'miş şok'muş görmeye, gitmeye.. ama açsınlar amk her sokağa açsınlar sıçsın ağzına bu ibnelerin..

yukarıda birinin yazdığı gibi geçti o esnaf romantizmi dönemi.. rüyaymış amk biz kendi kendimize duyarlılık yaratmışız kendimizce.. seksenler dizisinde kalmış o kafalar.. gerçekler hakikaten çok çok farklı.. emin olun siz 10 sene kasın duyarı adamlar daha büyük krizde ebemiz siker atar bizim.. bunun depremini hiç düşünemiyorum bile..
hesabın var mı? giriş yap