• 2006'da sözlüğe kaydolup kendime nick olarak ne seçsem diye düşünürken dümdüz bir adam olarak o sırada dinlediğim who we be'yi söyleyen dmx'i seçmiştim. o da daha önce alınmış olduğundan sonuna bir x daha ekleyip dmxx yaptım ama nihayetinde kendisi yıllardır kullandığım nick'in isim babasıdır diyebilirim. kendisi de baba adamdır zaten, küçüklüğümden beri rock/metal dinleyen biri olsam da dmx'in yeri benim için ayrıydı, severdim, sayardım, daha bugün bile 2-3 şarkısını dinlemiştim haberini almadan önce. crack denen sikindirik uyuşturucu sebebiyle bu kadar erken yaşta kaybetmiş olmak üzücü. toprağı bol olsun.
  • gule gule kopekten bile daha iyi havlayan rapper.hakikaten ozleneceksin
  • illuminati' ye kafa tuttuğu için harcanan ama gene de her seferinde ayağa kalkan rapçi..

akıbeti,
    umarım michael jackson ve tupac ile benzemez.
  • akıbetinin micheal ve tupac gibi olmaması için. müzik dünyasını aydınlatan video da, hapishane de yapılmış röportajında bizden dualarımızı bekleyen. onun da bizim için dua edeceğini söyleyen.
  • efsanedir. efsanedir ama pek tanınmaz bu bağrı yanık abimiz. rap müziğine çok şey katmıştır. bu adamın ölüsü şu zamanda rap müziğini icra ettiğini zanneden zibidilerden daha iyidir. haksız yere çok acılar çekmiştir. bilinmeyen, underrated şarkısı çoktur. zaten adamın kendisi underrated bir kere. gerçi adam'ın seveni çok. bu adam biraz geri planda kalıyor çünkü varsa yoksa saçma sapan rap şarkıları daha ön planda. gangsta rap denilen şey 10 sene önce bitti zaten.

(bkz: what these bitches want)
    (bkz: niggaz done started something)
    (bkz: where my dogs at)
    (bkz: soldier)

ve böyle daha bir süre pek bilinmeyen süper şarkısı vardır. çok yaşa sen dmx.
  • az sayıda sözlük yazarı gibi benim de en sevdiğim rapperdır. karı, kız, parti, sex, pahalı arabalar, para gibi konular yerine daha hümanist daha kendi gangsta/urban/underground tarzını yansıtan delikanlı şarkılar yapar.

değeri sayı olarak pek bilinmeyen ancak nitelik olarak sıkı hayranları olduğunu bildiğim sert ve gür sesli karizmatik adamdır, aynı zamanda gerçek bir aksiyon yıldızıdır. (bkz: romeo must die) (bkz: exit wounds) (bkz: never die alone) (bkz: cradle 2 the grave) (bkz: belly) (bkz: king dog) spartacuse koy oynar, o derece!

1998 - de çıkardığı ilk albümü olan ıts dark and hell ıs hot 4,674,000 adet satmış ve east coast'un parlayan yıldızı olmasına yetmiştir. bu albümdeki tek büyük ciddi başarısı ruff ryders anthem videosunun mtv video music awards ödüllerinden best rap video ödülüne layık görülmesi olmasına rağmen kanımca let me fly, niggaz done started something, how's ıt goin' down, gibi çok farklı tellerden çalan hard, soft hatta duygusal şarkıları fazlası ile iyidir.

1999 - bundan hemen 1 yıl sonra çıkardığı and then there was x asıl patladığı albüm denebilir. vh1's 100 greatest songs of the '00s gibi tüm şarkıların dahil olduğu çetin listede 56. sırada olan party up ya da party up up in here adlı; aslında herkesin kulağının aşina olduğu nadir dmx şarkısı da işbu albümün hit parçalarındandır. 2001 yılında best rap album gibi iddaalı bir dalda grammy ödülü almıştır. bu albümde dmx 'in kötü şarkısı olmamakla birlikte amerkan müzik listelerine kazık çakmış what's my name gibi here we go again gibi müthiş parçaları ile en radical yükselişini bu albümle yapmıştır earl simmons namı diğer dark man x.

2001 - muhtemelen kendi ruh halini anlattığı the great depression albümü adının hakkını vermiş, yavaş ve duygu yüklü şarkılardan oluşması hasebi ile bazı popüler kültür ile amerikan underground rap mekanlarını üzmüştür. buna rağmen sakin/agresif we right here şarkısı çoğu new york zencilerinin lüks hummer jiplerinde kulak patlatacak seslerde dinlenerek new york arka sokaklarında kalıcı bir iz bırakabilmiştir.

2003 - grand champ albümü ile şahsımca bir gelmiş pir gelmiştir dmx. albüm ilk hafta satışlarında amerikada ve dünya çapında 1., kanada da 2. olmuştur. albümde swizz beatz ile get ıt on the floor, 50 cent ile shot down, drag-on ile "untouchable", eve ve jadakiss ile we're back, monica ile don't gotta go home, ve daha aklıma gelmeyen 4-5 tane daha olmak üzere müthiş düetleri yer almaktadır. bu albümdeki çoğu şarkı harika film cradle 2 the grave e soundtrack olmuştur.

2006 - year of the dog... again albümünde bir lord give me a sign şarkısı vardır ki beni benden alır. klibindeki tarzı ve sözleri müthiştir. savaşları ve doğal felaketlerden dolayı tanrıya haykırır ve ondan medet umarken savaşlarla ve zaten belalı olduğu george w bush u işaret ederek çok cesur göndermelerde bulunur. müthiş parça; bu yıllarda gangsta rap in yerini yavaş yavaş açık saçık kliplere, paralı ve sexy ithamlara bıraktmasından mütevellit asla hakettiği değeri görememiştir.

2012 - dmx in sessiz bekleyişi; bitmeyen mahkemeler, evinde ele geçirilen uyuşturucu, silah, hapis vb sebeplerden dolayı olmuş, bu dönemde dmx her ne kadar çok şarkı yapsa da geniş kitlelere açılamamıştır. undisputed belki de kendisinin en başarısız ve ruhsuz albümüdür. ancak yine de bu süreçte çıkardığı müthiş singlelar onu zirvelerde tutmaya yetmiştir. albümdeki already adlı parça çok müzik otoritesince çok takdir edilmiş tıpkı 2pac in changes parçası gibi bambaşka bir müzik ve yorum olarak adlandırılmıştır. hele ki hapise, hükümete, güvenlik güçlerine ve tüm sisteme isyanını içeren bir last hope parçası ve videosu vardır ki uzun zaman gümbür gümbür dinletmiştir kendini. şarkının başındaki müthiş repliği meraklıları ayrıca dinlemelidir.

--- spoiler ---
    fucking assholes
    do it every time man
    every time man
    every time they do it to me
    --- spoiler ---

öyle sanıyorum ki en büyük türk hayranı benim. ölmeden dinlemek, dinlemenin yanısıra tanışmak istediğim 3, 5 kişiden biridir. en büyük ortak noktamız da phil collins in i can feel it coming in the air tonight ına yaptığı coverdan i see life through many shades of grays and blacks gettosudur. hiç bir zaman apaydınlık bir hayat olmamıştır. gri ve siyahın gölgesinden bakmışımdır ben de hep dünyaya tıpkı onun gibi, hiç olmamıştır apaydınlık veya tertemiz. aynı kader, binlerce mil öteden bile yakalıyor bazen insanları ve sevmeye yetiyor.

edit1: imla
    edit2: muhtelif anlatım bozuklukları
    edit3: eksik ya da yanlış bilgi
    edit4: eksik edit numaralandırması
  • illuminati hakkında söylediklerinden sonra piyasadan silinen rapçi. bana göre en efsane şarkısı dmx - get ıt on the floor bir çok kişi de melodisini duymuştur zaten bi yerlerden

(bkz: lord give me a sign)
    (bkz: who we be)
    (bkz: we right here)
    (bkz: x gonna give it to ya)
    (bkz: no sunshine)
    (bkz: where da hood at)
    (bkz: slippin)
    (bkz: ı miss you)
    (bkz: the rain)
  • geçmişte 2pac'ın kendisine şaka amaçlı "tu kıskıskıs tut dmx hadi oğlum" demesi nedeniyle kendisiyle 2pac arasında uzun süren bir diss kapışması başlamıştır. bir belgeselde snoop dogg kendisi için "ergen ergen hareketleri vardı zaten küçük bir şaka için tadımızı kaçırdı" demiştir.
  • dünyanın her yerindeki gym ratlerin dostuydu. nice son tekrar sayesinde çıktı. rip.
  • earlier this week, vibe was granted an exclusive interview prison interview with dmx. the troubled east coast rap legend is currently less than a month away from being a free man. he was sentenced to a year for violating his probation last dec.

during our talk with x, he revealed that a certain miami rapper extended an invitation for a fresh start with his emerging label. —mikey fresh

vibe: you got major labels interested?

dmx: yeah. actually, rick ross’ peoples wrote me a letter while i was in here.

vibe: what!

dmx:yeah like ‘yo we got a home for you. we’ll pick you up in a limo. just come to miami. just come, we got you.’

vibe:oh wow, have you thought about that?

dmx: i’m thinking about it. it was a good feeling. i respect him as an artist, and i would like to work with him. but he got the whole illuminati thing going on. i got fans who write me like ‘i’m glad you’re not a part of that.’ and i don’t know what it’s really about entirely. so it might be like a good thing.

vibe: that’s crazy man. because i don’t know if you heard but right now rick ross is on fire. maybach music group signed up a whole bunch of people. wale, pill--and they’re really doing it man. that would be a crazy power move if you guys joined up.

yeah. i have respect for him and he expressed interest that he wanted to work with me while i was out. so i definitely want do a song with him, but i don’t know about the record label thing. i would have to see what his camp is like and feel people out. i’m not the average artist.

http://www.vibe.com/…-hand-join-maybach-music-group
hesabın var mı? giriş yap