• daha henüz seyretme imkanı bulamadığım, müziklerini mark knopfler'ın yaptığı film. going home (theme of local hero) bestelendikten sonra her dire straits ve mark knopfler konserinin son şarkısı olmuştur.
  • yöresel kahraman...anlatması zor bir şarkı..o insanın içine işleyen tınıları kelimelerle betimlemek çok zor...

yöresel kahraman...entre dos aguas ile beraber beni ağlatırcasına gitar çalamadığıma üzen tek şarkı...
  • bir britanya sineması şaheseri. aberdennshire'deki pennan kasabasına yolunuz düşerse kırmızı telefon kulübesinin hala aynı yerde olduğunu görebilirsiniz.
  • bazı filmlerin çok etkileyici müziği vardır, pek çok dire straits hayranı için ise local hero, enstrümental şarkı going home'un filmidir. bugüne kadar ben de filmin kendisini bilmeden müziğini bilenlerdendim. filmin de kendi başına bir mücevher olduğunu yeni öğrendim.

film defalarca işlenen bir konuyu, çok uluslu şirketlerin paralar saçarak yerel güzellikleri satın alıp kar için tarumar etmesini işliyor. bu konuda 40 sene önce söylenmiş hiç bir şeyi ilginç bulmayacağım önyargısıyla filme başladım. seyrettikçe film belki ne söylediğiyle değil ama nasıl söylediğiyle kalbimi çaldı. filmde karikatürize edilmiş şirket çalışanları, kötü kalpli patronlar, asil duyguların insanı yereller yok. kimse bayrak açıp yel değirmenlerine saldırmıyor. onun yerine kendi küçük hayatlarında ufak tefek çıkarları için uğraşan kendi halinde, herkesin egzantirik bir akrabası olabilecek tipler var. mizah sürekli konuyu takip ediyor ama o kadar ince görülmüş, o kadar arka plana alınmış ki, göz kırparsanız kaçırıyorsunuz. filmin sonunda ise kahraman üzgün bir şekilde büyük şehirdeki keşmekeşli hayatına dönerken siz de onunla beraber üzülüyorsunuz.

daha önce de belirtilmiş, filmin en muhteşem sahnesi amerikalı kahramanın iskoç muhasebeciye hayatlarını değiş tokuş etme teklifi yaptığı sahne olabilir.

+ yılda 80 bin dolar kazanıyorum, porsche 930'a biniyorum, hepsi senin olabilir. oteli ve muhasebeyi bana bırak.
    - ya stella ne olacak?
    + ben de oraya geliyordum. onu da bana bırakmanı istiyorum. onu seviyorum. şimdiye kadar sevdiğim en güzel kadın.
    - peki o zaman.

bir de coğrafi dipnot. going home, newcastle united taraftarlarının marşı. ben de o yüzden filmin newcastle ile bir bağlantısı olduğunu sanıyordum, ama tüm film daha kuzeyde, iskoçya'da geçiyor. newcastle'ın bu müzikle bağlantısı ise elbette mark knopfler'in büyüdüğü yer olması.

bunu da deyince, filmle alakasız bir şekilde, insanın aklına mark knopfler ve ac/dc'nin solisti brian johnson'ın buluşup 50'lerde ve 60'larda newcastle'da büyümek üzerine sohbet ettiği videolar geliyor.
  • müziği filmden daha çok satmış film.
  • 27 nisandaki konseri mark knopfler bununla bitirirse gözlerim dolar mı? dolar. niye dolar, onu hiç bilmiyorum. sanki private investigations'la bitirse dolmayacak!
  • mark knopfler'ın yepyeni besteleriyle ve eskileriyle müzikalini hazırladığı film. 2019 baharında sahnelenmeye başlayacak.
  • film 83 yapımı. filmde kuzey ışıkları görünürken telefon kulübesinde görüntüyü aktaran genç heyecanla amerikadaki patronuna tarif ediyor. ancak biz bu heyecanı duyamıyoruz çünkü o yılların film teknolojisi bugün cep telefonu ile çekebileceğimiz görüntülerden çok daha kötüsünü çekti. hatta o yılların izleyicisi eminim ne olduğunu bile anlamamıştır. ayrıca 83 yılınında çok daha estetik sahillerde neden cekilmedigini düşündürten ama başarılı olan bir film.
    petrolcü avukat sarhoş halde köyde kalmak istedigini gordon'a iletirken "amerikadaki herşeyimi al ama karını bana bırak" dediği sahne de kaçmaz.
  • müziklerini dire straits'in degil sadece mark knopfler in yaptigi, bir iskoc köyüne petrol rafinerisi yapmak isteyen knox petrolün gönderdigi houston lu yuppie'nin hikayesi... cevreci mesajlar veren ve bir sahnesinde dire straits'in klavyecisi alan clark in da gözüktügü film...
  • kendine has bir espiri anlayışı olan, insan ve doğa arasındaki ilişkiyi, küçük yerlerin çekiciliğini ve büyük şehir insanının aslında ne kadar küçük olduğunu gözler önüne seren harika bir film.
hesabın var mı? giriş yap