• sesin (genelde muzigin) iki kanal halinde kaydedilip, play edilmesi olayi.
    bi tane kulagimiz olsaydi mono (bkz: mono) yetcekti ama iki kulagimiz var..
    bi de (bkz: surround), (bkz: 3d sound), (bkz: enhanced stereo) gibi olaylar cikmissada hepsinin temeli iki kanala dayanir.
    haa bide quadrofonik sistemler vardir ki (ozellikle filmlerde acaip i$e yarar), onlar harbiden multi-channel..yani en az 4 kanal falan kullanirlar, heyecan'i arttirmak icin..
    dolby (bkz: dolby), dolby-stereo bi ce$it gurultu giderme sistemidir ve multi-channel sound'la alakasi yoktur..genelde quadrafonik sistemlerle dolby olayi karistirilirda..
    ufff..cok ka$mi$im..
  • abd de müzikseti,radyo,teyp,araba radyosu,araba teybi anlamlarına gelen kelime.bunlardan herhangi birinden bahsederken stereo der geçer allahın abd lisi.
  • iki kanal halinde kaydedilen kaynak kulaklara da iki farklı kanaldan verilir... işte şu hayatta en nefret ettiğim hadise de budur! sözde gerçek dünyaya yaklaşmak maksatlı yapılan hadisenin boku çıktığında işkenceye döner!

mesela sol kulağa bas, davul ve vokali sağ kulağa ise gitar solosunu veren kayıtlar vardır... ya da mesela kadın- erkek karışık bir koronun söylediği şarkıda sola hanımların sesini, sağa beylerin sesinin verildiğine bu kulaklar tanık oldu! tanrı aşkına böyle bir aptallığı kim niye yapar demeyin, yapıyorlar!

bir kulağı duymayan benim gibi insanlar için işkencedir kulaklıkla müzik dinlemek! allah belanızı versin.
  • youtube'da sesi stereo yapabilmek için, chrome'da f12'ye bas. console'a tıkla, şuradaki kodu yapıştır:

const ctx = new audiocontext()
    const l = ctx.creategain()
    const r = ctx.creategain()
    const splitter = ctx.createchannelsplitter(2)

ctx.createmediaelementsource($('video')).connect(splitter, 0, 0)
    splitter.connect(l, 0)
    splitter.connect(r, 1)
    l.connect(ctx.destination, 0)
    r.connect(ctx.destination, 0)

window.soundlevel = level =>
    gainl.gain.value = gainr.gain.value = level?
  • müziğin tüketilmemiş halidir.

insanlar müziği de diğer her şeyde olduğu gibi tüketmeye başlamış, durmadan yeni arayışlara girmiş fakat bunun bir sonunun olmayacağını hiç düşünmemiştir. bir müziğin içerisine girmek, her bir enstrümanı ayrı ayrı farketmek ve yankısını hissetmek şöyle dursun, eserin tamamını dahi dinlemeden bir sonrakine geçiyor, belki bir daha sıra gelmeyecek binlerce şarkılık playlistlerin arasında yerini alıyor. müziğin telifi nedir, emek nedir düşünmeden bir dokuma ile sıradaki sıradanlığa geçiyor.
    çok ucuz miktarlara çok güzel stereo sistemler kurup evde arkadaşlarınızla müzik dinlemek varken, birbirinize sevdiğiniz şarkıları gerçek duygularla armağan etmek varken takın kulaklığınızı ve kapatın dünyanızı.
  • sesin eş anlı olarak 2 kanallı kaydı veya bir çift monitör yardımıyla tekrar üretilmesi anlamına gelir.
    kaynak: wikipedia
  • "2 x stereo" hali için: (bkz: quadraphonic)
  • latince iki anlamindadir
  • halk arasında iki adet hoparlörü olan tüm ses aygıtlarında olduğu sanılan özellik(ti) 80'lerin sonuna, 90'ların başına kadar (ben o kadarını hatırlıyorum). oysa ki iki adet hoparlörü olan her aygıt stereo olmak zorunda değildir, ama stereo ses için en az iki adet hoparlör şarttır.
  • ben çok gençken stereonun, sol hoparlörden bazı enstrümanların, sağ hoparlörden diğer enstrümanların ve her iki hoparlörden vokal ve yine bazı enstrümanların çıkmasına dendiğini sanırdım.

halbuki çalgıların stereo mikrofon düzeni ile kaydedilmesinde enstrümanlar sağ-sol diye ayrılmaz. her mikrofon, insan kulakları gibi sesleri kendi şiddeti ve faz farkıyla (sesin görece olarak önce ulaşma bilgisi) kaydeder.

dinlendiğinde kayıt anındaki ses ortamı (az-çok) meydana getirilir.
hesabın var mı? giriş yap