• ''sınamak için milyarlarca ruh yaratıp onları akıl almaz acılarla, hastalıklarla, felaketlerle, açlıkla, kimi zaman da üç yaşındaki bir bebeğin tecavüz edilip öldürüldükten sonra satırla doğranarak yakılması şeklinde evlat acısıyla imtihan etmesi.

evet, sorarlarsa tanrı çok merhametlidir dersiniz.''

şuna artık eminim sanırım; (öğrenilmiş allah inancını bir kenara koyup)

kompleks düşünce dünyası ile allah inancı,
    dümdüz, vasat düşünce dünyası ile de ateizm arasında bir neden sonuç ilişkisi var.

tanım: özelliği değil ama; ''sen benden razı, ben senden razı'' der allah. ve onun benden razı olmama ihtimali beni korkutur.
  • kayıtsızlığı ve umursamazlığı...

okadar dinozor yarattı, bir gök taşı ile uçuruverdi alayını.insanlığa da aynı tarifeyi uygulayacak gibi geliyor.

hiç yoktan bi gök taşı falan bilimadamları astro fizikçiler bi cisim yakşaşıyor diyemeden biz de nanay... milyon yılların yatırımı çöp olacak... uzaya yıldız tozu olarak dağılıcaz.
  • yirmili yaşlardan sonra inanmayı bıraktığım tanrının birçok korkutucu özelliği vardı.

ilk aklıma gelen ise onun istediği gibi bir kul olursam ödül olarak bana göğsü yeni tomurcuklanmış kızlar vaad etmesiydi.

hayır belki ben iri göğüslü seviyorum ama neyse mesele o değil.
  • dans etmiyor olmasıdır.
  • tanrinin korkutucu gelen her ozelligi korktugumuz ebeveyn davranislarina denk geliyor bence.

cezalandiran, doven ebeveynin cocugu tanrinin gazabindan; duygusal olarak ihmalkar bir ebeveynin cocugu tanrinin sesini, duasini duymamasindan; asiri kontrolcu bir ebeveynin cocugu tanrinin surekli kendini gozetlemesinden korkar.

herkesin tanrisi ana babasina benzer.
hesabın var mı? giriş yap