• ortalama 50 çocuk yapan ırklar akın akın gelirken türkler ekonomi şartlarından dolayı bebek işini kafada bitirdi görünüyor.
  • evlenmeyin-evlenmeyin-evlenmeyin ve doğurmayın-doğurmayın-doğurmayın propagandasının eseridir.

götünde don ağzında diş olmayanlar çocuk yapıyorken gelir sahibi insanların yapmaması sadece ekonomi ile açıklanamaz.
  • borsadan.adam para kaybedince aklına bir şey gelmiyor.
  • mükemmel bir haber bu. ülkedeki arap nüfusunun türkleri geçtiği günü heyecanla bekliyorum. göçmenlere en ufak laf söylediğimizde bizi "ırkçı" ilan eden arapseverler eminim çok mutlu olacaktır bu olaya.
  • 2023 yılında önceki yıla göre oldukça dramatik bir düşüş göstererek binde 7 oranından binde 1.1 oranına düşen olay. bu veriye göre ülke nüfusuna geçen yıl sadece yaklaşık 93 bin yeni vatandaş dahil olmuş. ülkenin nüfusunun şu an 85 milyon olduğuna bakmamak gerekiyor. bu düşüş trendi devam ederse ülke yaşlı nüfusun artması ile uzun vadeli olarak nüfus problemi yaşayacak. örneklendirmek gerekirse 2007'de ülkenin ortanca yaşı 28 iken 2023'te türkiye'nin ortanca yaşı 34. gelecekteki nüfus problemlerinin yaşanmaması adına 2014 yılında hayata geçen onuncu kalkınma planına göre ülkenin nüfus artış hızını artırmaya yönelik bir siyaset uyguladığını ifade edebiliyoruz.

kaynakça için

edit: @soru olur cevap olmaz nickli yazar uyardı ve 2017 yılı 2007 olarak düzeltildi.
  • azalarak bitiyoruz işte. dert edecek bir şey yok.

(bkz: survival the fittest)

edit: durumu ekonomiye bağlayanlar çok yanılıyor. dünya geneline baktığınızda yoksulluk arttıkça üreme oranı da artar. türkiye'de ve batı ülkelerinde olan şey ise bambaşka bir şey. en iyi olarak aşağıdaki entryde açıklanmış:

(bkz: #163686553)

bonus: (bkz: tek çocuklu boşanmış kadınlar ordusu)
  • evlenip çocuk yapmamızı isteyen iktidar bir zahmet yaşam standartlarını da ona göre yükseltecekti. suriyeliler gibi 10 çocuk yapıp saldım çayıra mevlam kayıra diye sokağa mı salalım? mevcut iktidara karşı, alım gücü düşen, evlenecek ve çocuk yetiştirecek maddi güçten yoksun kalan türk gençliğinin yanıtıdır bu. çok isteyen 3 çocuk yapsın.
  • adet gelenek ve göreneklerin payı büyüktür. olay gelir sahibi olmakla bitmiyor. takı-başlık parası(evet doğru duydunuz üstü kapalı yollarla bu isteniyor.) yok efendim koçun boynuzuna beşibiryerde taktım kahve fincanına altın koydum bilmem kaç yüz bin mehir verdim derken insanları evlilikten soğuttular. bunlara rağmen evlenen de bu borçları düşünmekten hayatı kaydığı için çocuk yapmıyor. aileler bir vicdan muhasebesi yapıp düşünsünler bence.
  • sayılı zengin parasıyla oynuyor, ama çok fakir çoğunluk artık karısıyla bile oynamak istemiyor demektir.
  • "kindar ve dindar toplum yetiştireceğiz" projesi ters tepti. kendini dindar tanımlayan genç nesil dahi seküler yaşam tarzını benimsedi. ekonomik şartların da etkisiyle, insanlar artık doğurganlığa programlanmış güdülerini kedi köpek sevgisine kanalize etmeye başladı.
hesabın var mı? giriş yap