• benim. ilginç değilim, zengin değilim, sadece doğu ülkesi seçeneğim yok, tüm avrupa ülkelerine vizesiz gidip yaşabiliyorum ve çalışabiliyorum.

1- eşim gelmiyor.
    2-o gelmediği için çocuklarımı da götüremiyorum.

cevabım umarım başlık sahibi arkadaşı tatmin etmiştir.

ekleme: ilk haline baya eklemeler yapmış arkadaş, sevmiyorum sonradan eklemeleri. keşke dokunmasaymış.

madem ekledi bir iki şey daha söyleyeyim. bu işler öyle ha denince olmuyor. misal eşim göç ile gelmiş çocukken, çok zorlukta çekmiş. psikolojik olarak gittiği ülkede aynı şeyleri yaşayacağını düşünüyor ki avrupa vatandaşı ve orada evi, işi hazır olmasına rağmen. kendisini anlamaya çalışıyorum ve üzerine gitmiyorum.

vatanımı sevmeme rağmen şu dönemde ülkede kalıp nefes almaya bile vergi verip üç kuruşluk adamların çocukları bilmem ne partisi yapsın diye kalmak asla istemiyorum. bana kalsa gider avrupa’da bankta yatar yine de o vergiyi bu merhametsizlere vermem. bekliyoruz zurnanın zırt dediği yerin gelmesini, o da yakındır.
  • böyle bir başlık açtığınız için size tuhaf gelebilir ama ülkesini seviyordur.
  • vatanını seviyordur. var böyle arkadaşım, istese londrada ya da almanyada yaşayabilir, ama ailesine ve vatanına bağlı, ölse bile burada ölmek istiyor. anlayamıyorum ama takdir ediyorum.
  • kalma imkanı varken kalmayacak olduğumdan söz hakkım olduğunu düşündüğüm konu.

olayı türkiye'den kaçma olarak gördüğünüz için yurtdışı beklentileriniz gereksiz yüksek. standartlarınız önemli, yaşadığınız yer önemli, türkiye'deki hayatınız önemli, sevdikleriniz önemli, bir lüks olduğu için de size kazandırdıklarının en az yüzde ellilik bir dilime sahip olması gerekli artı eksi pastanızda.

p.s.özlemem sanıp özleyenlere edebiyat diye laf etmeyin, faşo olup çıkıyorsunuz.
    p.s.2.özlenenler listesi; yemek, mizah, anti-monoton life style.
  • istediği an gidebileceğini bilmenin verdiği psikolojik rahatlık tahammül eşiğini yükselterek burada yaşamasını kolaylaştırdığı için olabilir.
  • zorunda mıyız?
  • bir ihtimal küçükken fırsatı olan ama o zaman bu durumu iyi değerlendirecek bilinçte olmayan insandır.
  • bekarım ama gitmiyorum. diğer ülkelerde her şeyin öyle çok güzel olmadığını biliyorum.
    oralarda çalışmaya alışmak da ayrı bir sorun, zaten yavaş ve zor öğreniyorum, bir de elin ecnebisi ile muhattap olmak beni yorar gençler.
  • ben
  • ona yurtta ihtiyac yurtdısındakinden daha fazladır, cevresinde bu ihtiyacın bilinci partizan grup sınırlarını asıyordur, ve hakkı olan, ferah bir hayat icin yeterli geliri zorlanmadan kazanıyordur.
hesabın var mı? giriş yap