• edit: öncelikle gerçekten hep böyle okurdum inanmazdım çok çok iyi insanlar var burada yardımcı olmaya çalışan herkese ailece çok teşekkür ediyoruz. o kadar mesaj geldi ki gerçekten bi kusurum olduysa cevap veremediysem hızlıca affola. mantıklı gelen fikirleri avukatla paylaşacağım. dört saat olayına takılanlara bişey diyemiyorum arkadaşlar herkes kendince haklı eleştirmekte sonuçta.
    olayın şokundan dolayı açılan başlık isminden dolayı eleştirenlerden de özür diliyorum moderatörler değiştirdiği için teşekkür ederim doğrudan bir yeri suçlamak için yazdığım birşey değildi.

senelerce kullandığımız, güvendiğimiz iş bankası hesabımızdan tüm birikimimizin bir anda uçup gittiği rezalet. bu konularda cahil insanlar değiliz ve bu olayın da adi bir dolandırıcılıktan ötesi olduğunu düşünüyorum. olayın nasıl gerçekleştiğini hala mantıklı bir şekilde açıklayamıyorum.

saat 16 civarı eve geldiğimde babamı telefonda konuşurken gördüm. iş bankası olduğunu söyledi. konuşmanın fazla uzun sürmesi ve babamın tavırlarından şüphelenip telefonu aldım. arama süresine baktığımda 4 saattir aramanın devam ettiğini fark ettim. bu kadar süredir ne konuşuyor olabilirler derken o anda wireless sembolünün yanında arama yönlendirmenin aktif olduğunu gördüm. babam arama yönlendirme özelliğini falan kullanmaz ve aktif bile etmemiş. bu sembolü görünce şüphem daha da arttı.

telefondaki kadına niye aradıklarını sordum. cevap vermeyip ısrarla babamı geri vermemi isteyince telefonu kapadım. işcep’e girip bakmamızla başımızdan aşağı kaynar sular inmesi bir oldu.

babamın emek emek biriktirdiği 12.000 doları havale edilmiş. hem de saat 14’te. mesajlara girdim baktım. okunmamış bir mesaj olduğunu fark ettim. bu da havale işlemiyle ilgili gelen onay kodu. babama defalarca sordum, kodu gördün mü veya karşıdakine söyledin mi diye.
    kodu bırakın telefondaki kadın ile hiçbir bilgisini paylaşmamış. yani bankadan arıyoruz yalanı tamamen bizi oyalama taktiği, arama yönlendirme de bankadan biri gerçekten ararsa çağrı bize düşmeden başkasına gitsin diyeymiş.

telefon iphone 6 plus. jailbreak yok. saçma sapan uygulamalar yok. işcep dışında da işlem yapmaz babam. sms geliyor ama okunmamış. onay kodunu biz görmeden karşı taraf nasıl görebiliyor? işcep’e giriş tek bir telefondan yapılıyor bilen bilir. internet şubeden girerken yine sms onay kodu ister. böyle bir şey de yok. yani basit bir olay gibi durmuyor yaşanan.

bankayla iletişime geçip parayı alan kişinin ismini ibanını ve işlem saatini öğrendim. pendik kaynarca şubesine kayıtlı bir hesap olduğunu söylediler. doğal olarak savcılık ile irtibata geçmemizi istediler ve avukat tutup ifademizi verdik. gereken itirazları yaptık. hesaplar bloke edildi.

şimdi gelelim bizim çözemediğimiz noktalara:

1- iş bankasına girmediğimiz halde şifremizi de bilseler onay kodunun bize gelmiş olması gerekiyordu. bu onay kodu bize gelmiyor. sadece havale veya eftnin onay kodu gelmiş 14:38’de.

2- iş bankası bizi aradı mı bilmiyorum babama yönlendirmeden dolayı birşey düşmüyor muhtemelen diğer tarafla konuşuyor da olabilirler.

3- daha en baştan, bizim işcep şifremizi nasıl buldular? babam bu bilgilerini kimseyle paylaşmaz ve telefonunu herhangi bir yerde bırakmaz.

4- biz bu parayı nasıl geri alacağız? transferin gittiği kişi apaçık belli. bizi arayan numara belli. avukat da diyor ki “bu paradan ümidi kesin. bu parayı geri alırım diyen avukat yalan söyler.” biz şimdi kimi muhatap alalım? iş bankası topu savcılığa atıyor, avukat da diyor ki ümidiniz olmasın.

başına böyle bir durum gelen varsa ve beni mesajla yeşillendirebilirse çok sevinirim.

not: arkadaşlar önce destek olan herkese çok teşekkür ederim dm ile başlığın ismini yanlış açmış olabilirim şu an gerçekten sağlıklı düşünemiyorum pek. dört saat ne konuşuldu dediğim gibi şu işleminiz bitti kur güncellemeleri yapacağım pandemiden kaynaklı yavaşlık var bu gibi şeylerle oyaladı sürekli konuşmamışlar zaten babam çoğu zaman işlemlerin uzun sürdüğünü düşünüp telefonu koyup başka işlerini gerçekleştirmiş. tamam eleştirenler de kendi düşüncelerinde özgürler ancak burada kişisel bi bilgi paylaşımı olmadan böyle bi işlemin gerçekleştirilmiş olması. telefon kayıtları da incelenecektir bu konuda babama güveniyorum.

not2: başlığın ismini olayın hararetiyle yanlış açmış olabilirim özür dilerim değiştirmeyi nasıl yaptığımızı bilen varsa mesaj atabilir arkadaşlar.
  • şaka gibi, geçmiş olsun ama bu durumda mahkemeye baş vurulup bilirkişi raporu talep edilip ihmalin hangi noktada olduğu tespit edilip zararın temini yapılmalı diye düşünüyorum.

tabi bu benim anlık aklıma gelen bir yol, ne olursa olsun tek bir telefon numarasına ve tak bir cihaza tanımlı bir uygulamaya girerken şifre, tc numarası vb girilip yetmez son asama onay kodu istenir, ilgili cihaz ve numaraya gönderilen onay kodu ile uygulamaya girilirken bunun yaşanması ilginç,

isterseniz farklı bir bilgisayardan bir tarayıcı üzerinden hesabınıza girin yine de son aşamada ilgi telefon ve cihaza onay kodu gönderilir,

bu durumda dahi şifreniz, kullacını bilgileriniz çalınmış olsa dahi hesabınıza girilip eft yapılması imkansız olmalıydı,

yine ilgili hesaptan eft yapılırken son aşamada ilgili numara ve cihaza bir islem onay kodu gönderilir ki eft tamamlanabilsin.

bu aşamalar atlatılıp eğer hesaplara girilebiliyorsa vay halimize banka sorumludur, bunun tespitini istemelisiniz bence.

ek:bir diğer ihtimal babanızın telefonuna gelen sms mesajlarının okunması gerekir eger telefon ekranı, gelen mesajların kontrolü ele geçirilmiş ise yine bu işlem gercekleştirile bilir.

veya babanız bu onay mesajını karşı tarafa söyledi, başka bir ihtimal yok.

edit:ek
  • baba, muhtemelen gelen kodu karşı tarafa söylemiş olmalı.

geçtiğimiz günlerde karı koca bankacı olan bir arkadaşımın akademisyen babası da telefonda dolandırıldı.

bunu söylerken gerçekten çok üzgünüm ama paranın üzerine bir bardak su için. çünkü kendi hesabına değil, bir garibanın hesabına yolluyorlar parayı. adama "benim hesapta sorun var senin hesaba para gelse ben de sana 200-300 bir şey veririm" diyorlar. adam da kabul ediyor. buna benzer bir dolandırılma olayını müge anlı da işlemişti.

edit: aşağıdaki entrylerde avukata saydıran olmuş. olaydaki taktik şu. dolandırıcı, birini ağına düşürür. adamdan alacağı parayı bir şekilde çekmesi lazım. nasıl çeker?

parkta, sagda solda, kahvede vs olayla hiç alakası olmayan saf birini bulur. "birader bana para gelecek ama hesabımda bloke var, senin hesaba göndertsek, sana da 200-300 lira versek olur mu?" der. taş atmadan 300 lira kazanacak olan kişi de bunu kabul eder.

dolandırıcı, kurbanı dolandırır, parasını o saf elemanın hesabına havale eder, adam para gelir gelmez parayı çeker,. dolandırıci adama 300 lira verir, sonra siktir olup gider.

şimdi aşağıda avukata saydiranlar bana mantıklı bir şekilde aciklayabilirler mi, sen hesabina para yatan adamı bulsan parayı nasıl kurtaracaksin acaba?
  • telefon tanımlı ise sms mesajı gelmeden giriliyor muhtemelen karşı taraf işcep e girmesini istemiş ondan sonra işlemi gerçekleştirmiş

açıklamada ne yazdığı önemli geri alabilmek için

bloke hesaba konulmuşsa geri alınabilir ama süre uzun olabilir
  • üzücü bir olay fakat o paranın üstüne soğuk su için diyen avukat muhtemelen esnaf tarzı bir avukattır.
    olay internet bankacılığı dolandırıcılığı net
    babanız muhtemelen o şifreyi okumuştur fakat işin bu kadar uzun sürmesi muhtemelen babanızın güvenlik limitinden dolayıdır muhtemelen havale güvenlik limitine takıldı onlarda güvenlik limitini artırdılar olayda kritik nokta budur.
    birde iş bankası o hesaba bloke koyabilir
    kaldı ki para sebepsiz zenginleşme hükümlerine tabidir aracı olan herkes meshuldur.
    bu tür olaylarda sonuna kadar gitmek gerekir yoksa bu gibi dolandırıcılar daha da cesaret alır.
    edit: bir gariban bulunur onun üzerinden transfer yapılır demiş birisi
    kim kime havadan para verir?
    aracının aldığı bir tl dahi sebepsiz zenginleşmedir kaldı ki para trafiği var o para bankacılık sisteminde gidip nakit çekmedi ise para sistemde.
  • geçmiş olsun. babanız dışarıda iken uygulamaya giriş yaptıysa birisi şifresini dikizlemiş olabilir. bu kişi çok yakınınızdan biri de olabilir. bu tarz bir oalyla karşılaşmamak için tanımlı telefon ayarlayıp başka bir cihazdan girişe izin vermedim, siteden girerken de cep anahtarla üretilen şifreyi istiyor ki bunun için de telefonuma ihtiyaç duyuluyor. velhasıl olayın gerçek anlamda hack değil daha çok sosyal mühendislik ile ağızdan bilgi çalarak gerçekleştiğini düşünüyorum, umarım öyledir.
  • para gönderilen kişi gönderen kişiden ne amaçla aldı bu parayı hakim karşısında bunun kanıtını sunmadığı sürece parayı geri alabilirsiniz.

edit: açıklama yapmadan yollanan paralarda savcılık gönderenden kanıt istiyormuş, işi zor arkadaşın anlaşılan.
  • işcep’in hacklendiğini kanıtlayabilirseniz paranızı belki iş bankasından alabilirsiniz. onun dışında dolandırıcılara/hackerlara belki 60’ar sene hapis yatırtırsınız da paranızı geri alamazsınız. ha zaten işcep’in hacklendiğini kanıtlayamazsanız eft sizin tarafınızdan sizin rızanız ile yapılmış gibi görünecektir ve bir hak iddia edemeyeceksiniz. ve mahkeme iddialarınızı kabul edip kovuşturma başlatsa bile türkiye’de işcep’in hacklendiğini ispatlayacak bilişimci bilirkişiyi de nerden nasıl bulacak ve denk getirecek, allah bilir.
  • 3- daha en baştan, bizim işcep şifremizi nasıl buldular? babam bu bilgilerini kimseyle paylaşmaz ve telefonunu herhangi bir yerde bırakmaz.

kusura bakma ama baban banka ile 4 saat (sen durdurmasan) ve daha fazla konuşabilen bir insan. küçükken çaldığı erikleri bile söylemiştir diye düşünüyorum.

tnm: bir garip hack olayı iddiası
  • babanın, gelen sms kodunu karşı tarafa verdiğini düşündüğüm olay. muhtemelen phishing olayıdır. 1000 lira havale yaparken 50 tane onay kodu isteyen banka 12 bin dolar için ikametgah bile ister.

uğraştırır ama para geri alınır. peşini bırakmayın.
hesabın var mı? giriş yap