• "balıkların da bisikleti olmak istiyoruz" gibi bir söz.
  • - ateistlerin de diyaneti olmak istiyoruz.
    + alevilerin, ya da diğer mezheplerin, hatta diğer dinlerin diyaneti olabildiniz de sıra ateistlere geldi. alkış...
  • "satanistlerin günahı ne?" --lu cifer, hor görülmeye isyan ederken.
  • - ateistlerin de diyaneti olmak istiyoruz
    - ay nolur ol, nolur ol.
  • (bkz: ay canım yaa)
  • kendince inancli birisi olarak; soyleyen sahistan bagimsiz, rahatsiz edici bir iyi niyetin veya asiri bir ozguvenin gostergesi buldugum beyanat. adam (ateist) bir yaratici olarak allah i, odul veya ceza olarak cennet-cehennem kavramlarini tanimiyor; sen bu insana kendini nasil, neyle kabul ettireceksin ki. yok yani nereden tutsan sakat..
  • ali bardakoğlu son günlerdeki popülerliği ile azılı kemalistler için, hiç de sevmem bu tabiri lakin oturuyor, tam bir turnusol kağıdına döndü. türban sorunu hakkında rte'nin zırt pırt ulemaya soralım, diyanet var vs. gibi konuyu siyasi boyutundan kopartıp salt din içtihatı bağlamına çekme gayretlerine kemalist tabiri ile "ayar vermesi" sayesinde ali bardakoğlu bir tür mevzi haline geldi. elbette bu durum kendini islamcılarla siper savaşında gören kemalistler için aslında çok gerilere uzanan bir geçmişin getirisi. altı oldukça dolu aslında.

burada ne diyor bardakoğlu? herkesin diyaneti olmak "..ayrım yapmamak, kendilerini dışlamamak, doğru bilgi vermek, kendilerine hoşgörü göstermek, islam veya hıristiyanlık dinleri konusunda düzgün bilgi veren bir kurum olmak demek..". aynı ropörtajın içinde ateist olmanın zorluğundan, tanrı inancının fıtraten geldiğinden falan da bahseden bardakoğlu, hiç çekinmeden dinler konusunda diyanetin ateistlere "doğru bilgi" vermek için de varolduğunu ve olması gerektiğini buyuruyor. oysa fıtraten tanrıya inanan insanoğlu ateit olmak için "bir hayli uğraşmak " zorundaydı.

aynı bardakoğlu "diyanetin laiklik içinde yeri olduğunu" da söylüyor, özerk diyanetin gerçek laikliği getireceğini de ifade ediyor. laiklik militanlarının ve kemalizmin laisizm söyleminin ne menem bir şey olduğu konusunda fikir sahibi olmak için bütün bu söylenenler ve bardakoğlu'na destek veren azılı kemalistlerin tepkileri birebir. üşenme, ister allahın adıyla ister kemal'in adıyla oku: (bkz: din görevlisi kanaat lideri olmalı/#20515141). oku çünkü sonunda kendini göreceksin.
  • <roportajdan alinti*>

bardakoğlu söyleşisinin dünkü bölümünde, “herkesin diyanet’i olmak istiyoruz” sözünün ne anlama geldiğini sormuştum. başka dinlerle ilgili doğru bilgi verme, empati kurmaktan bahsetti. ateistlerin diyanet’i olmanın nasıl bir şey olduğunu sordum, inanç konusuna girdik. “ayrım yapmamak, kendilerini dışlamamak, doğru bilgi vermek, kendilerine hoşgörü göstermek, islam veya hıristiyanlık dinleri konusunda düzgün bilgi veren bir kurum olmak demek.”

yanıt benim için pek tatmin edici değildi. ateist olduğumu, tanrı’nın varlığına inanmadığımı ama inananların inancını da anladığımı anlatırken sözümü kesti: “varlığı inancınızdan bağımsız, inansanız da inanmasanız da var” dedi. ben de “o sizin inancınız” dedim. gülüştük. “hiçbir insan varlığına inanmasa bile allah var” diye ilave etti. kendi inancına göre bunun böyle olduğunu, benim de allah’ı ve dinleri insanların yarattığını düşündüğümü söyledim.

<roportajdan alinti>

21. yy da; herhangi bir tanri inanci olmadigini, ancak inancli insanlarin inancini da anladigini belirten bir kisiye; kendi inancini gercekmis gibi itelemeye calisan herhangi bir kimse, 8.yy da en naif haliyle yasamis olsa; eline kilici alip, kendi dini disindan onune gelene "ya musluman ol ya da ol" demese sasiririm.

musluman birisi olarak, dinimin ve varligina inandigim allah kavraminin saka yollu olarak bile olsa insanlara bu sekilde dayatmalarla sunulmasindan kendi adima rahatsizim. bunun ilerlemis hali olan dinin kilic zoruyla yayilmasinin ve cihat kavraminin terore alet edilmesinin de, bati dunyasinda islamin ve peygamberinin terorle baglantili seklinde tasvir edilmesine zemin hazirladigi kanisindayim.

*kaynak:http://www.8sutun.com/…i-olmak-istiyoruz_92471.html
hesabın var mı? giriş yap