35728 entry daha
  • 2019 gibi arabamı 30 bin tl ye satmıştım. dolar 5.60 tl idi. yani 5350 dolardı. o günden bugüne dolar enflasyonu %15 olarak hesaplarsak kabaca 6100 dolar yapıyor bugünkü fiyatı. tl fiyatı 196 bin tl falan. ancak sarı sitede fiyatlar 340-400 bin tl arası. kmsi düşük ufak tefek hasar kayıtlı araçtı.

yani bugün %45 piyasa hala pahalı demek oluyor

aracım ortalama bir model ve markaydı yani tüm araçlara bunu uyarlayabiliriz.

haaa bak şeyi unuttum, kullandıkça dolar bazında değeri düşecektir onuda hesaba katın. yani dolar enflasyonunu fazla hesaplamış olabilirim.
  • evin 3.arabası sitenin otoparkında aylardır yatıyordu.
    kullanmadığımız arabaya; sigorta, kasko, mtv, yıllık bakım, muayene vs. derken boşu boşuna para ödüyorduk.

araba 2014 model, km.si çok düşük, boya, değişen yok. pırıl pırıl...

ilana verip satayım dedim. piyasa değeri 600 bin civarındaydı. pazarlık payıyla ve arabamın temizliği sebebiyle 625 bin yazdım. alıcı çıkmadı. 600 bine düşürdüm. bu kez arayanlar oldu.
    ama ne aramalar:

-abi piyasa durgun 500 bine verirsen alalım. (ölücüler)
    -arabada taş izi var mı? (10 yaşında arabadan sıfır performansı arayanlar)
    -ilk sahibi misin? (...)
    -trameri var mı? (boya, değişen yok demişiz ilanda)

gibi abuk sabuk sorular ve teklifler.

575 yaptım fiyatı. bu kez; "abi neden bu kadar ucuz fiyat verdin, bi sıkıntı mı var arabada?" demeye başladı millet.

sonunda sizin ağız kokunuzu mu çekeceğim lan dedim, aldım arabayı bir sitenin "sat sistemine" götürdüm. ekspertiz yaptılar, 565 bine alırız dediler, hemen sattım. 12 dakikada paramı ödediler.

artık onlardan 600'e alırsınız çakallar!
  • klise haline geldi ama, ikinci ele gucum yetmediginden sifir aldim esprisini yapacagim.

tanim: 9 aydir duzenli takip ettigim baslik
  • bu aralar en çok yaptığım aktivite sahibinden'de 6000-6100 km arası arabaların fiyatlarını sıfırlarıyla karşılaştırıp keyiflenmek.

belki bir enayi düşürürüm umuduyla sıfıra eşit veya sıfırından 50 bin-60 bin daha düşüğe fiyat yazıp bi umut bekleyen açıkgözleri düşünüyorum ve klima açık olmamasına rağmen bi serinlik geliyor.

eğer araç almayı düşünüyorsanız bayiilerden aracın sıfırını sormadan kesinlikle bir takım çakallara paranızı kaptırmayın.
  • 600k-900k fiyatlı 10+ yaşındaki ikinci ellerin ecelinin yakın olduğu, son nefeslerini vermeleri için tam donanımlı tiggo pro 4 ün satışa çıkmasını beklediği piyasadır
  • galericilerin önünden geçerken şöyle baktım da hemen hepsinin önüde 8-10 tane araç duruyor satış için, toplasan hepsinin fiyatını 20 milyon civarı eder. şimdi bu adam bu araçların hepsini satıp 20 milyonu faize yatırsa zahmetsiz, yorulmadan, dükkan kirası, personel giderleri vs. olmadan aylık bankadan 1 milyondan fazla faiz geliri elde edebilir. acaba bu adam galeride oturarak daha mı fazlasını kazanıyor. yoksa bu kurt, esnaf galerici ticaretten mi anlamıyor tüm sermayesini satışların yavaş seyrettiği bir sektöre bağlamış akşama kadar telefonda millete yalan söylüyor. veya dini hassasiyetleri olduğu için “faiz haram” diyerekten mi ticaretle iştigal ediyor.
    kafam da deli sorular..
  • yeni araçlarda standart hale gelmesi beklenen güvenlik paketine ait bazı özelliklerden dolayı 23 model araçlarda güzel kampanyalar var bayiler stok bitirme çabasındalar.

al sat yapan bir tanıdık 1050 ye aldığı aracı 970 e veriyor araç 10bin km alıcılar uyandı 950 940 teklif eden var şu an durum böyle
    ben de zamanında otomatik araba alacağım diye aracımı sattım o ara araç fiyatları yükseldi ortada kaldım.
    şirket aracı olması sebebiyle çok ilgilenmedim.
    ama şartlar kafama yatarsa büyük konuşmak istemem ama 0 a girerim sektörün dehlizlerinde kaybolmak istemem uyku kaçıran bir sektör.
  • 6-7 yaşındaki arabamı 2-3 yaş yeni bir arabayla değiştirmek istediğim zaman bir araba parası daha vermem gereken piyasadır. sorun sadece fiyatlar değil tabi, krediler...
  • 1 yıl önce arkadaşımın fiyat teklifine cevap bile yazmayan satıcı, güncel ilan fiyatını arkadaşın teklif ettiğinden daha aşağıya çekmiş :d görsel

%30-40 daha düşüp olması gereken yerlere gelince millet belki alım için bakar. kimse 10-15 yıllık hurdalara 15-20 bin dolar ve üzeri para verecek kadar salak değil artık. illa alacaksanız ilan fiyatlarının %30 aşağısını teklif edin, ilanları favorilere almayın. faizler enflasyonun altına inene kadar bu piyasa her gün düşecek. paranızı faize atın ve tadını çıkarın. galericilerden araç bakmıyorum ben, onlara 1 tl bile kazandırmam. böyle bir meslek olmamalı. dizellerde 150 bin km üzeri arabalara bakmayın, çok yakan araçlardan uzak durun.

2. el istediğiniz aracın muhakkak sıfırına bakın çünkü daha ucuza sıfır araba alabilirsiniz.

sıfırda da çin üretimli mükemmel donanımda uygun fiyatlı araçlar var. çin menşeili araçlar otomotiv kaynaklı cari açığı da azaltıyor hem. devletin bunlara ötv teşviği vermesi lazım.
  • düşer düşer. nah düşer. kimse arabasının değer kaybettiğini kabul etmiyor trde. fiyatı 100 bin artırıp 50 bin düşürürler yeter o da size
12 entry daha
hesabın var mı? giriş yap